Backpacking – poznaj plusy i minusy tej formy podróżowania

Backpacking, czyli po prostu podróżowanie z plecakiem, zyskuje na popularności. W dobie bardzo tanich połączeń lotniczych coraz więcej osób może sobie pozwolić na odwiedzenie nawet egzotycznych krajów. Problemem pozostają natomiast koszty noclegów i jedzenia. Backpackersi się tym nie martwią, ponieważ z założenia mają bardzo niskie wymagania w tym zakresie. Czy ta forma podróżowania jest dla Ciebie? Przekonaj się. Wymieniamy najważniejsze plusy i minusy backpackingu.

Wolność i niskie koszty

Bezwzględnie największą zaletą backpackingu jest możliwość znacznego ograniczenia kosztów podróży. Nie stać Cię na bilet samolotowy? Skorzystaj z autostopu. W ten sposób możesz zwiedzić całą Europę, a nawet wybrać się znacznie dalej. Drogie hotele? To Cię nie interesuje, bo i tak skupiasz się na tym, aby załatwić sobie gościnę u życzliwych ludzi, ewentualnie możesz spędzić noc pod gołym niebem czy w najtańszym pensjonacie.

Taki sposób podróżowania gwarantuje jedno: niezapomniane przeżycia. Żaden przewodnik nie zastąpi bliskiego kontaktu z lokalną społecznością. Żadna restauracja nie pozwoli Ci tak dobrze poznać smaków danego kraju, jak domowa kuchnia. Brak sztywnego planu, biegania od zabytku do zabytku, pełna swoboda w wyznaczaniu sobie celów podróży – to ogromna zaleta backpackingu. Co poza tym?

  • Podróżowanie z plecakiem jest bardzo wygodne – nie dźwigasz walizek, nie martwisz się o to, czy na pewno dolecą na miejsce;
  • Backpacking jest sposobem na nawiązanie międzynarodowych kontaktów;
  • Zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na kolejne, jeszcze bardziej ekscytujące podróże.

Nie dla każdego

Backpacking ma w sobie coś z romantycznego mitu podróży, dlatego przyciąga kolejne rzesze osób chcących spróbować w swoim życiu czegoś nowego. Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że nie każdy nadaje się do takiej formy podróżowania. Na pewno nie ci, którzy do tej pory spędzali wakacje w luksusowych hotelach i są przyzwyczajeni do bardzo wysokiego standardu.

Backpacking rozczaruje osoby niezaradne, które muszą mieć wszystko podane na tacy. Także Ci, którzy szybko się poddają po porażkach nie mają tutaj czego szukać. W ich przypadku wystarczy kilka odmów udzielenia noclegu, aby natychmiast wyciągnęły z portfela kartę kredytową i zapłaciły za hotel, a nie o to przecież tutaj chodzi.

Oto najważniejsze minusy backpackingu:

  • Nieprzewidywalność – nigdy nie wiesz, czy znajdziesz nocleg i w jakich warunkach;
  • Okazjonalne problemy higieniczne;
  • Ryzyko trafiania na osoby, które udają życzliwość, by później zażądać pieniędzy;
  • Podróżowanie w formie backpackingu jest wolniejsze, a więc nie pozwala poznać wielu miejsc w czasie jednego wyjazdu.

Zanim więc ogłosisz, że pakujesz plecak i ruszasz na przygodę życia, dobrze się zastanów. Nie każdy ma predyspozycje do tego, by być backpackerem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.