Czy potrzebujesz ubezpieczenia na życie? Odpowiedz sobie na 5 kluczowych pytań

Marek Szydełko
12.02.2016

Ubezpieczenia na życie są bardzo skomplikowanymi produktami ubezpieczeniowymi, nic więc dziwnego, że większość Polaków ich nie posiada, bo trudno jest im przebrnąć przez zawiłości umowy i zrozumieć korzyści płynące z posiadania takiego zabezpieczenia. Na pewno nie można mylić ubezpieczenia na życie z produktami inwestycyjnymi, bo to dwie zupełnie różne sprawy. Celem ubezpieczenia jest bowiem tzw. transfer ryzyka. Faktem jest, że warto taki produkt posiadać, ale nie w każdej sytuacji będzie to aż tak oczywiste. Jeśli więc zastanawiasz się, czy potrzebujesz ubezpieczenia na życie, najpierw odpowiedz sobie na 5 bardzo ważnych pytań.

  1. Czy masz rodzinę? - jeśli nie (jesteś singlem) to na tym etapie odpuść sobie ubezpieczenie na życie. W przypadku Twojej śmierci uzyskane pieniądze nikomu nie pomogą, bo za nikogo nie jesteś odpowiedzialny. Miesięczną składkę lepiej odkładaj na zabezpieczenie swojego budżetu.
  2. Masz duże oszczędności? - jeśli tak i masz rodzinę na utrzymaniu, to także kwestia wykupienia ubezpieczenia jest mocno dyskusyjna. Osoby zaradne finansowo, które przez lata zbudowały swoją ekonomiczną niezależność i zgromadziły pokaźny majątek, raczej nie muszą się martwić o to, co stanie się z ich bliskimi po ich śmierci. Oczywiście warunek jest jeden – oszczędności czy to w postaci gotówki, czy innych dóbr łatwych do spieniężenia, muszą być naprawdę solidne.
  3. Pracujesz na etacie? - jeśli tak, to pomyśl o ubezpieczeniu na życie. Osoby pracujące na etacie, szczególnie dość młode, nie są w stanie zgromadzić odpowiedniego kapitału zabezpieczającego przyszłość rodziny (o ile ją posiadają – wróć do punktu 1.). W takiej sytuacji posiadanie ubezpieczenia jest po prostu rozsądne.
  4. Myślisz o zabezpieczeniu przyszłości dziecka? - jeśli tak, to powinieneś rozważyć wykupienie ubezpieczenia na życie. Nowoczesne produktu tego typu dają ogromne możliwości ich spersonalizowania pod kątem wymagań właśnie dzieci. Możesz np. wykupić pakiet, który będziesz opłacać do osiągnięcia przez potomka pełnoletności. Wówczas składka nie będzie bardzo wysoka, a Ty zyskasz pewność, że w razie nieszczęścia dziecko nie zostanie bez środków do nauki. Uwaga! Nie myl jednak ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniem posagowym – to dwa zupełnie inne produkty.
  5. Czy ktokolwiek jest zależny od Twoich dochodów? - jeśli tak, to bezwzględnie pomyśl o wykupieniu ubezpieczenia. Dotyczy to nie tylko dziecka, ale także np. współmałżonka. Jeśli osiągasz najwyższe dochody w rodzinie i bez Twojej pensji budżet domowy by się zawalił lub poziom życia domowników drastycznie obniżył, ubezpieczenie będzie przejawem Twojej troski i zdroworozsądkowego podejścia do życia. Nawet jeśli jesteś osobą młodą i nie myślisz o śmierci, to nie możesz przewidzieć jakiegoś tragicznego wypadku.

Warto sobie uzmysłowić, że każdego roku na polskich drogach giną ponad 3000 osób. Wśród nich możesz znaleźć się Ty – los bywa przewrotny i nie mamy na to żadnego wpływu.

Jeśli więc masz świadomość, że Twoi bliscy mogą potrzebować wsparcia w chwili, gdy Ciebie zabraknie, przeanalizuj oferty firm ubezpieczeniowych i wybierz taką, która najlepiej odpowiada Twoim możliwościom finansowym i potrzebom Twojej rodziny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie