Czym jest ryzyko ubezpieczeniowe?

Mateusz Nowak
28.03.2018

Pojęcie „ryzyka ubezpieczeniowego” pojawia się w kontekście dowolnej polisy: komunikacyjnej, zdrowotnej, nieruchomości, podróżnej itd. Ubezpieczający, czyli osoba wykupująca polisę, zabezpiecza się na wypadek określonego, potencjalnego ryzyka i przenosi je na ubezpieczyciela. Oczywiście musi za to odpowiednio zapłacić. Ile? To właśnie zależy od skali ryzyka. Szczegóły znajdziesz w naszym poradniku.

Od jakiego ryzyka najczęściej się ubezpieczamy?

Zdecydowanie najpopularniejszym produktem ubezpieczeniowym w naszym kraju są polisy komunikacyjne OC. Powód jest prosty: są one obowiązkowe. Właściciel samochodu ubezpiecza się od ryzyka poniesienia kosztów naprawy innego pojazdu czy leczenia osoby poszkodowanej w wypadku, do jakiego doszło z jego winy.

Polacy chętnie ubezpieczają się też od ryzyka zachorowania. Sporą popularnością cieszą się więc ubezpieczenia medyczne, których zadaniem jest sfinansowanie leczenia czy wypłata odszkodowania w razie wystąpienia jakiejś choroby.

Inne ryzyka, od których się ubezpieczamy, to przede wszystkim.:

  • Ryzyko kradzieży lub uszkodzenia pojazdu – chroni przed tym polisa AC,
  • Ryzyko zniszczenia budynku lub włamania – chroni przed tym ubezpieczenie majątkowe,
  • Ryzyko utraty bagażu, zachorowania na wakacjach czy ulegnięcia wypadkowi podczas urlopu – chroni przed tym ubezpieczenie podróżne,
  • Ryzyko zniszczenia czyjegoś mienia w wyniku nieszczęśliwego wypadku – chroni przed tym ubezpieczenie OC w życiu prywatnym.

Co ma ryzyko ubezpieczeniowe do wysokości składki?

W praktyce: wszystko. Jest to kluczowe kryterium wpływające na to, ile ostatecznie będzie kosztować ubezpieczenie. Wystawca polisy samodzielnie oblicza ryzyko i na tej podstawie proponuje konkretną składkę. W jaki sposób to robi? Bierze pod uwagę najważniejsze kryteria, np. wiek, historię chorób, wcześniejszy przebieg ubezpieczenia, miejsce parkowania samochodu, kraj, do którego udajemy się na wakacje itd.

Nie ma zatem możliwości, aby dwie różne osoby otrzymały dokładnie taką samą propozycję składki ubezpieczeniowej. Ryzyko jest obliczane indywidualnie i czasami wystarczy szczegół, by cena polisy była diametralnie inna.

Nie zatajaj ważnych informacji!

Wiele osób próbuje sztucznie zaniżać wysokość składki ubezpieczeniowej podając nieprawdziwe dane lub zatajając istotne szczegóły przed wystawcą polisy. Nie warto jednak tego robić. Gdy już dojdzie do jakiegoś zdarzenia, ubezpieczyciel zawsze w pierwszej kolejności zweryfikuje, czy nie istnieją podstawy do odmowy wypłaty odszkodowania. Wówczas kłamstwa szybko wychodzą na jaw, a konsekwencje poniesie ubezpieczający.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie