Dlaczego deklarowany roczny przebieg ma wpływ na wysokość składki ubezpieczenia OC?

Remigisz Szulc
18.08.2017

To pytanie pewnie zadaje sobie niejeden właściciel samochodu, któremu przychodzi szukać jak najtańszego ubezpieczenia. Z tym jest coraz większy problem, bo jak wynika z danych pośredników ubezpieczeniowych, w 2016 roku średnia cena polisy OC wzrosła z około 650 do ponad 1000 złotych! W 2017 roku ubezpieczyciele mieli skończyć z podwyżkami, ale tak się nie stało. Nic dziwnego, że kierowcy szukają różnych sposobów na to, aby obniżyć wysokość składki. Jednym z nich jest zaniżenie deklarowanego rocznego przebiegu pojazdu.

Roczny przebieg ma wpływ na cenę OC

Jest to jak najbardziej logiczne, ponieważ im więcej kilometrów pokonuje właściciel pojazdu, tym większe ryzyko, że w końcu dojdzie do jakiejś stłuczki czy wypadku. Poza tym kierowcy jeżdżący bardzo dużo najczęściej pokonują te kilometry w trasie, gdzie ryzyko śmiertelnego wypadku jest znacznie większe.

Dlatego każdy ubezpieczyciel na etapie obliczania składki OC zawsze zapyta właściciela o deklarowany roczny przebieg. Zwykle widełki wynoszą:

  • Do 10 tysięcy kilometrów,
  • Od 10 do 15 tysięcy kilometrów,
  • Od 15 do 20 tysięcy kilometrów,
  • Powyżej 20 tysięcy kilometrów.

Jak to wygląda pod względem różnicy cenowej? Okazuje się, że składka dla właściciela, który deklaruje przebieg do 10 tysięcy kilometrów, może być o kilkanaście procent niższa niż w przypadku, gdy przebieg przekracza 20 tysięcy kilometrów!

Efekt? Właściciele nagminnie zaniżają deklarowany przebieg i podają, że zamierzają pokonać do 10 tysięcy kilometrów, podczas gdy z góry wiedzą, że będzie to znacznie większy dystans. Ubezpieczyciel nie może tego jednak w żaden sposób zweryfikować.

Problemy zaczną się później

Skoro kierowcy naginają fakty, a ubezpieczyciele nic z tym nie mogą zrobić, to właściwie po co jest to pytanie o deklarowany przebieg? Otóż sprawa wróci za rok, gdy kierowca będzie chciał odnowić polisę.

Wówczas musi podać aktualny przebieg pojazdu i jeśli będzie z niego wynikać, że w ciągu ostatniego roku pokonał faktycznie znacznie więcej kilometrów, niż wcześniej deklarował, to ubezpieczyciel będzie mógł znacząco podnieść składkę.

Tego problemu można uniknąć wybierając ofertę innego ubezpieczyciela, jednak jeśli okaże się, że aktualny wystawca polisy ma najniższą cenę, to wcześniejszej kłamstewko będzie się kierowcy odbijać czkawką.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie