Dostałeś ofertę przedłużenia polisy OC samochodu? Odrzuć ją!

Każdy właściciel samochodu raz w roku otrzymuje korespondencję od wystawcy polisy OC auta. Towarzystwo Ubezpieczeniowe przedstawia ofertę przedłużenia polisy, która praktycznie zawsze jest… nieopłacalna. Jeśli nie lubisz przepłacać, to nigdy nie akceptuj przedstawionej propozycji, zanim nie sprawdzisz ofert innych ubezpieczycieli.

Lepszy nowy klient niż stały

Ten paradoks niestety jest aż nadto widoczny w branży ubezpieczeniowej. Wystarczy wykonać prosty test. Po otrzymaniu oferty przedłużenia ubezpieczenia OC, wejdź na stronę ubezpieczyciela lub dowolnej porównywarki ubezpieczeń, podaj się za nowego klienta i sprawdź, jaką propozycję otrzymasz. Niemal na pewno będzie ona znacznie niższa!

Dlaczego tak jest? Ponieważ towarzystwom zależy przede wszystkim na pozyskiwaniu nowych klientów. Daje im to większą szansę na sprzedawanie produktów dodatkowych, na których zarabiają najwięcej. Normą jest, że firmy ubezpieczeniowe oferują polisy OC na granicy opłacalności tylko po to, by złowić klientów. W kolejnych latach przedstawiają natomiast znacznie wyższe propozycje, licząc na to, że klientowi nie będzie się chciało sprawdzać innych opcji czy wysyłać rezygnacji.

Dostałeś ofertę. Co teraz?

Jeśli cena polisy jest rażąco zawyżona, to od razu skontaktuj się z infolinią ubezpieczyciela. Przedstaw sytuację, powołaj się na ofertę, jaką udało Ci się uzyskać incognito na stronie towarzystwa i zażądaj obniżenia ceny. W większości przypadków to rozwiąże sprawę.

W ostateczności, gdyby konsultant pozostał nieugięty, możesz po prostu zrezygnować z przedłużenia aktualnej polisy i wykupić nową, za pośrednictwem strony tego samego ubezpieczyciela, tyle że w dużo lepszej cenie.

Jeśli natomiast uda Ci się znaleźć jeszcze korzystniejszą ofertę u konkurencji, to nie wahaj się podziękować za współpracę wystawcy aktualnej polisy. Tu chodzi o Twoje pieniądze. Jedynym kryterium wyboru polisy OC na samochód jest cena. Ubezpieczenia oferowane przez poszczególne towarzystwa nie różnią się zakresem, a jedynie usługami dodatkowymi, które i tak mało komu się przydają.

Nie daj się naciągnąć

Najważniejsze jest, aby nie wierzyć ślepo w dobre intencje towarzystwa ubezpieczeniowego. Nie zakładaj, że skoro jesteś stałym klientem, to przedstawiona Ci oferta rzeczywiście jest korzystna. W większości przypadków to po prostu nieprawda.

Zawsze więc porównuj cenę ubezpieczenia w Internecie i negocjuj z towarzystwem. Jeśli nic nie wskórasz, bez skrupułów przejdź do konkurencji. Pamiętaj, że polisę OC trzeba wypowiedzieć najpóźniej na jeden dzień przed jej wygaśnięciem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.