Kiedy warto pomyśleć o ubezpieczeniu na życie? 5 klasycznych sytuacji

Piotr Kowalczyk
15.05.2017

Ubezpieczenie na życie posiada tylko kilka procent Polaków – to najgorszy wynik w Europie, który pokazuje, że nie mamy potrzeby zabezpieczania przyszłości swoich bliskich i żyjemy chwilą. Tymczasem wykupienie ubezpieczenia jest jednym z przejawów poczucia odpowiedzialności za los rodziny w chwili, gdy nas zabraknie. Są takie sytuacje w życiu, gdy naprawdę warto przynajmniej rozważyć możliwość zawarcia polisy. Wymieniamy 5 z nich.

  1. Narodziny dziecka – polisa na życie w założeniu ma chronić najbliższych przed pogorszeniem komfortu życia po śmierci – pisząc brzydko – głównego żywiciela rodziny. O ile pracująca żona czy mąż jeszcze jakoś sobie poradzą, o tyle małoletnie dzieci będą w dalszym ciągu potrzebować funduszy na edukację, realizację pasji czy usamodzielnienie się. Dlatego przyjście na świat dziecka powinno być wyraźnym sygnałem do zastanowienia się nad zawarciem polisy ubezpieczenia na życie.
  2. Wyraźna dysproporcja w zarobkach – jeśli trafi Ci się awans lub założysz własną działalność i zaczniesz zarabiać znacznie więcej niż partnerka czy partner, to także dobrze będzie pomyśleć o wykupieniu ubezpieczenia na życie. W momencie Twojej śmierci status majątkowy partnera wyraźnie się pogorszy. Dobrze będzie go przed tym zabezpieczyć.
  3. Rosnące obciążenia – idealnym momentem na zawarcie polisy ubezpieczenia na życie jest... zaciągniecie wieloletniego kredytu, najczęściej hipotecznego. To poważne obciążenie dla domowego budżetu, które może przytłoczyć samotną osobę po śmierci partnera. Dlatego jeśli bierzesz kredyt, to koniecznie rozważ opcję wykupienia ubezpieczenia na życie.
  4. Przeczuwanie problemów zdrowotnych – brzmi to trochę nierealnie, ale wiele osób codziennie czuje, że z ich zdrowiem nie jest najlepiej, choć nie wykazują tego żadne badania. Stres, używki, brak aktywności fizycznej – to powoli zabija miliony osób, z których jedynie niewielki procent decyduje się na zabezpieczenie bliskich na ewentualność swojej śmierci. Jeśli zaharowujesz się, żyjesz w ciągłym stresie i pośpiechu, nie licz na to, że los będzie dla Ciebie łaskawy. Znacznie mądrzej będzie zawczasu zadbać o interes rodziny.
  5. Młody wiek – paradoksalnie wykupienie ubezpieczenia na życie najbardziej opłaca się ludziom młodym, do 35. roku życia. W ich przypadku miesięczna składka będzie jeszcze relatywnie niska. Warto pamiętać, że wiele chorób do niedawna „zarezerwowanych” dla osób starszych, obecnie dotyka ludzi bardzo młodych. Są to np. zawał serca czy wylew.

Ubezpieczenie na życie nie jest produktem tanim i z tego trzeba sobie zdawać sprawę. Jednak w tym przypadku płaci się za coś bezcennego – ekonomiczne bezpieczeństwo najbliższych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie