Rola raportu medycznego w uzyskaniu odszkodowania

Marek Szydełko
28.01.2016

Jeżeli w wyniku jakiegokolwiek wypadku – drogowego, w pracy czy w miejscu publicznym – jak również po pobiciu lub napaści doznało się strat i szkód, osoba poszkodowana z nie własnej winy ma prawo do odszkodowania.

Może ono obejmować m.in. rekompensatę za obrażenia fizyczne i utratę zarobków, w czym niezwykle istotną rolę odgrywa raport medyczny.

Wizyta u lekarza

Wszelkiego rodzaju wypadki i akty przemocy wiążą się z wymiernymi i odczuwalnymi stratami oraz obrażeniami.

Nawet najlżejsza stłuczka samochodowa może powodować niezauważalne na pierwszym rzut oka zmiany w organizmie, które z dnia na dzień będą się coraz bardziej nasilać.

Z tego względu każdy, kto z nie własnej winy brał udział w wypadku lub stał się ofiarą przemocy, powinien jak najszybciej udać się do szpitala albo lekarza rodzinnego – również w sytuacji, gdy obrażenia wydają się znikome lub wręcz są całkowicie niewidoczne.

Choć poszkodowany nie jest do tego prawnie zobligowany, to w jego własnym interesie znajduje się ustalenie ewentualnych obrażeń powypadkowych. Zapewne wielu poszkodowanych w wypadkach martwi się samą wizytą, jednak należy wspomnieć, że samo spotkanie jest poufne i organizowane przez firmę uzyskującą odszkodowanie. Zdejmuje to z naszych ramion potrzebę szukania najlepszego i najbliższego miejsca, a także obawę, że wstydliwe obrażenia będą ujawnione innym.

Znaczenie raportu medycznego

Sporządzony przez lekarza raport zawiera informacje na temat stanu zdrowia poszkodowanego, negatywnych zmian w organizmie spowodowanych wypadkiem oraz prognozowanego okresu leczenia i rehabilitacji. Jest on bardzo istotnym dowodem uprawniającym do ubiegania się o odszkodowanie za obrażenia fizyczne i utratę zarobków.

Wnioski z badania medycznego stanowią podstawę do oszacowania ewentualnych strat poszkodowanego, dzięki czemu mogą one zostać wycenione na konkretną sumę pieniędzy.

Na bazie raportu orzeka się o wysokości odszkodowania za powypadkowe obrażenia fizyczne oraz za ewentualną utratę dochodów jakie nam przysługują. Jeżeli bowiem okaże się, że z uwagi na zły stan zdrowia po wypadku poszkodowany przez dłuższy czas nie jest zdolny do pracy i zarabiania na siebie oraz rodzinę, przysługuje mu rekompensata pieniężna z tytułu utraconych dochodów.

Źródło: optimalclaim.co.uk

Artykuł partnera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie