Ubezpieczenie domu lub mieszkania – 5 spraw, na które zwróć uwagę przed wykupieniem polisy

Piotr Kowalczyk
02.01.2016

Dla rozsądnie myślących ludzi wykupienie ubezpieczenia domu lub mieszkania jest oczywistością. W życiu mogą nas spotkać przeróżne nieszczęścia i warto w pewnym zakresie minimalizować ich skutki. Wybór odpowiedniej polisy dla nieruchomości mieszkalnej nie jest jednak wcale taki prosty. Zwykle przed podjęciem decyzji czekają nas godziny spędzone na analizowaniu ofert lub zaufanie radom brokera. Aby nieco ułatwić Wam wybór przygotowaliśmy zestaw 5 najważniejszych kwestii związanych z ubezpieczeniami mieszkaniowymi, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę przed zawarciem polisy.

  1. Co tak naprawdę ubezpieczasz? - nie jest to wcale tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. Prawidłowy wybór dobrego ubezpieczenia domu lub mieszkania w ogromnej mierze uzależniony jest od tego, co zostało objęte zakresem ochrony. Często dopiero po fakcie właściciel dowiaduje się, że ubezpieczyciel zwróci mu środki za wyposażenie, ale już nie za spaloną konstrukcję. Dlatego zawsze i koniecznie zwracaj uwagę na zakres ochrony ubezpieczeniowej, w miarę możliwości decyduj się też na pełen zakres obejmujący konstrukcję budynku, elementy stałe i całe wyposażenie.
  2. Czy przed tym też chcesz być chroniony? - niektóre składniki oferty ubezpieczycieli powstają wyłącznie z myślą o tym, aby dobrze prezentowały się w umowie i przyciągały klientów. W praktyce bowiem nie będą raczej miały żadnego zastosowania. Przykładem może być zapis o ochronie przed skutkami upadku na dom statku powietrznego. Owszem, jest to w jakimś stopniu prawdopodobne, ale nie na tyle, aby z tego powodu opłacać składkę wyższą o kilkanaście złotych.
  3. Jaka jest realna wartość Twojej nieruchomości? - najważniejsze jest tu słowo „realna”, bo sztuczne obniżanie wysokości składki poprzez zaniżanie wartości nieruchomości jest naprawdę bardzo złym pomysłem. Od wartości domu lub mieszkania zależy wysokość kwoty, jaką ostatecznie wypłaci nam ubezpieczyciel w razie zniszczenia budynku. Przed zawarciem polisy trzeba więc wziąć koniecznie pod uwagę, czy za te środki uda nam się odbudować dom lub kupić nowe mieszkanie? Jeśli nie, to takie ubezpieczenie jest niewiele warte.
  4. Co z wynajmowanym mieszkaniem? - jeśli jesteś tylko najemcą mieszkania czy domu, to oczywiście nie możesz go ubezpieczyć. Warto jednak rozważyć wykupienie polisy chroniącej Twój dobytek znajdujący się na terenie nieruchomości. Jeśli np. dojdzie do pożaru czy zalania, to ubezpieczyciel zwróci Ci środki niezbędne do odnowienia dobytku. Ważne jest to, że takie ubezpieczenie „wędruje” za Tobą przez cały okres jego obowiązywania po różnych nieruchomościach – nie jest przypisane do jednej.
  5. Nieruchomość na kredyt? - w takiej sytuacji uważaj na ubezpieczenie oferowane Ci przez bank. Zwykle jest to produkt znacznie droższy od takiego, jaki proponują rynkowi ubezpieczyciele. Bywa jednak, że kredytobiorca nie ma wyjścia – bank w zamian za wykupienie ubezpieczenia za jego pośrednictwem np. obniża marżę. Zawsze jednak zwracaj uwagę na zakres ochrony (bank najczęściej zaoferuje polisę chroniącą przedmiot zabezpieczenia, czyli budynek bez wyposażenia).

Są to zasady bardzo uniwersalne i obowiązują bez względu na to, jak renomowane jest Towarzystwo Ubezpieczeniowe, w którym zamierzamy wykupić polisę. Pamiętajmy, że wybór musi być świadomy i bardzo rzetelny, bo chodzi o majątek o dużej wartości, także sentymentalnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie