Ubezpieczenie domu od skutków klęsk żywiołowych: co musisz o tym wiedzieć?

Krzysztof Jagielski
09.01.2019

Zmiany klimatu są widoczne gołym okiem. Praktycznie co roku Polskę nawiedzają różne anomalie i ekstremalne zjawiska pogodowe, jak powodzie, huragany, trąby powietrzne czy katastrofalne śnieżyce. Warto wiedzieć, że od skutków klęsk żywiołowych można się ubezpieczyć w ramach polisy majątkowej. Podpisując umowę ubezpieczenia należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów, które opisujemy w naszym poradniku.

Interpretacja klęski żywiołowej

Choć mogłoby się wydawać, że nie ma tutaj pola do interpretacji, to pamiętajmy, że ubezpieczyciele osiągnęli pod tym względem prawdziwe mistrzostwo. To,  co dla przeciętnego człowieka jest oczywiste, dla firmy ubezpieczeniowej już być takie wcale nie musi. Świetnie pokazuje to właśnie przykład klęsk żywiołowych.

Przed zawarciem polisy należy więc bardzo dokładnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Znajdziemy w nich szczegółowe informacje na temat tego, co ubezpieczyciel klasyfikuje jako klęskę żywiołową. Załóżmy, że na skutek wichury zostanie uszkodzony dach Twojego domu. Teoretycznie sprawa jest prosta i należy Ci się odszkodowanie. Jednak firma ubezpieczeniowa może uznać, że siła wiatru była zbyt mała, by móc uznać zjawisko za klęskę żywiołową.

Podobnie będzie w przypadku chociażby ulewy. Dobra polisa chroni przed skutkami tzw. deszczu nawalnego, jednak co to właściwie oznacza w interpretacji ubezpieczyciela? Czy kilkuminutowa ulewa, podczas której spadnie 20 litrów wody na metr kwadratowy, to już deszcz nawalny czy jeszcze nie? Koniecznie ustal takie szczegóły przed podpisaniem umowy!

Lokalizacja nieruchomości

To kolejna bardzo ważna kwestia. Praktycznie każda polisa majątkowa obejmująca ochronę przed skutkami klęsk żywiołowych zawiera wykluczenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Jednym z nich jest zlokalizowanie nieruchomości na terenach objętych szczególnym ryzykiem wystąpienia takich zjawisk.

Załóżmy, że wykupisz polisę obejmującą skutki powodzi. Gdy dojdzie do nieszczęścia, ubezpieczyciel z pewnością będzie chciał ustalić, czy przypadkiem dom nie został wybudowany na terenie zalewowym. Jeśli tak, to z wypłaty odszkodowania nici.

Nie tylko mury

Wybierając ubezpieczenie zalecamy, aby postawić na polisę, która gwarantuje wypłatę odszkodowania nie tylko za uszkodzone mury, ale także inne składniki majątku. W przeciwnym razie może się okazać, że w razie np. powodzi ubezpieczyciel przyzna Ci środki na osuszenie ścian i naprawę tynków, ale już nie na zakup nowego sprzętu elektronicznego.

Na koniec pamiętaj, aby nie popadać w przesadę. Nie ma sensu fundować sobie polisy „full service” obejmującej ochronę przed skutkami wszystkich potencjalnych klęsk żywiołowych, jeśli np. Twój dom znajduje się wiele kilometrów od rzeki czy jeziora.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie