Ubezpieczenie domu w budowie – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Mariusz Siwko
31.01.2016

Dla większości z nas zupełnie oczywistą kwestią jest wykupienie ubezpieczenia domu czy mieszkania. Co jednak z nieruchomością, która dopiero powstaje? Ubezpieczenie domu w budowie nie jest w pierwszej lidze najpopularniejszych produktów ubezpieczeniowych, a szkoda, bo dzięki niemu inwestorzy mogliby uniknąć naprawdę dużych dramatów. W końcu nawet niewykończony dom przedstawia konkretną, zwykle sporą wartość. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę wybierając taki typ ubezpieczenia.

Czym jest dom w budowie?

Warto to wiedzieć, aby wybrać właściwy produkt ubezpieczeniowy. Chodzi bowiem o to, aby składka była względnie niska, a zakres ubezpieczenia nie obejmował elementów, których po prostu jeszcze nie ma. Większość Towarzystw Ubezpieczeniowych za dom w budowie uznaje budynek, który nie jest zamieszkały, nie ma odbioru technicznego i trwają w nim prace wykończeniowe. To pierwsza kwestia.

Drugą jest już sam zakres ubezpieczenia. Tutaj tak naprawdę wszystko zależy od tego, w jakim stadium budowy jest nasz przyszły dom. Inwestorzy z reguły nie decydują się na wykupienie ubezpieczenia samych murów. Polisę zawierają dopiero, gdy – w ich ocenie – na budowie pojawiają się elementy szczególnie atrakcyjne dla złodziei, czyli np. okna, brama garażowa, instalacje hydrauliczne, okna dachowe, wyposażenie sanitarne.

Warto jednak zdać sobie sprawę, że budynek jest narażony także na mnóstwo innych czynników, od których także można się ubezpieczyć. Nie ma zatem żadnego problemu, aby zawrzeć polisę chroniącą nasz dom przed trzęsieniem ziemi, zalaniem czy upadkiem samolotu. Mało prawdopodobne, ale przecież możliwe.

Ważne warianty ubezpieczenia domu w budowie

Każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe proponuje klientom różne wersje i zakresy ubezpieczenia domu w budowie. Na pewno warto skupić się na tych, które w naszej ocenie mogą być nam najbardziej przydatne. Absolutnym minimum jest więc wybór ubezpieczenia chroniącego przed kradzieżą elementów ruchomych domu oraz stałych (drzwi, okien, bramy garażowej).

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby ubezpieczenie chroniło też instalacje budynku. Często w podstawowym zakresie takiej ochrony nie znajdziemy, co później jest przyczyną przykrych rozczarowań. Pamiętajmy również o wybraniu wariantu ubezpieczenia gwarantującego nam wypłatę środków w przypadku aktów wandalizmu. Wybite szyby, połamane ogrodzenie – są to realne, bardzo duże straty, a każdy z tych elementów także może zostać objęty ochroną ubezpieczeniową.

Osobną kwestią pozostaje natomiast ubezpieczenie wszystkiego, co znajduje się na placu budowy, ale nie wchodzi w skład domu. Jeśli więc równolegle budujemy garaż lub altanę, to muszą one zostać objęte osobnym ubezpieczeniem lub – w zależności od warunków stawianych przez dane Towarzystwo – włączone do ochrony domu.

Uwaga na wyłączenia

Aby wybrać naprawdę dobre ubezpieczenie domu w budowie musimy poświęcić sporo czasu na dokładne zapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). To w nich zawarte są bowiem wszelkie wyłączenia odpowiedzialności ubezpieczyciela. Wyłączenia, których istnienie może nas później drogo kosztować.

Z reguły Towarzystwa Ubezpieczeniowe zaznaczają, że nie będą odpowiadać za straty powstałe w wyniku błędów konstrukcyjnych, projektowych czy prowadzenia prac budowlanych bez zgłoszenia. Częstym wyłączeniem jest zalanie budynku z powodu niezabezpieczenia otworów drzwiowych i okiennych lub dachu. Niektóre firmy ubezpieczeniowe nie chcą także odpowiadać za szkody powstałe podczas prowadzenia prac budowlanych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie