Ubezpieczenie motocykla – co musisz o tym wiedzieć?

Jeśli masz motocykl, to należysz do grona ponad miliona Polaków cieszących się wiatrem we włosach (oczywiście schowanych pod kaskiem). Według ostatnich danych w naszym kraju jest zarejestrowanych około 1,3 miliona jednośladów – w tym skuterów i motocykli o małej pojemności silnika. Taki pojazd oczywiście musi zostać ubezpieczony. Co warto wiedzieć o ubezpieczeniu motocykla? Przeczytaj.

Ubezpieczenie OC – co wpływa na jego cenę?

Dobra informacja dla właścicieli motocykli jest taka, że ceny obowiązkowych ubezpieczeń OC dla jednośladów są znacznie niższe niż w przypadku samochodów. Ubezpieczyciele traktują motocyklistów ulgowo, na co największy wpływ mają oczywiście statystyki. Wypadków i stłuczek z udziałem motocykli jest znacznie mniej niż w przypadku aut.

Poza tym każdy, kto już wypracował sobie zniżki z tytułu posiadania ubezpieczenia OC samochodu, może je wykorzystać podczas zawierania umowy ubezpieczenia motocykla. To znacznie wpływa na obniżenie ceny.

Ubezpieczyciele wyliczając wysokość składki biorą pod uwagę podstawowe kwestie, czyli wiek kierowcy, zniżki, historię OC (również na samochód), miejscowość, miejsce garażowania, a także wartość motocykla. Ofertę dla posiadaczy jednośladów ma każde Towarzystwo Ubezpieczeniowe działające w Polsce i nie ma problemu ze znalezieniem korzystnej dla siebie oferty.

Ubezpieczenie AC – zaczynają się schody

O ile w przypadku ubezpieczenia OC właściciel jednośladu bez trudu znajdzie polisę spełniającą jego oczekiwania, o tyle zgoła inaczej sytuacja przedstawia się z dobrowolnym ubezpieczeniem auto casco.

Działający w Polsce ubezpieczyciele mają bardzo skromną i niedopasowaną do dzisiejszych realiów ofertę takich ubezpieczeń dla jednośladów. Dlaczego? Wynika to z bardzo złych doświadczeń mających korzenie w latach 90., gdy na porządku dziennym były próby wyłudzenia odszkodowań za skradziony czy zniszczony motocykl. Jak wiadomo ukrycie lub wiarygodne zniszczenie jednośladu jest znacznie łatwiejsze niż samochodu.

Dlatego dostęp do ubezpieczeń AC na jednoślady jest w Polsce mocno ograniczony. Gdy właściciel znajdzie już jakąś ofertę, to najczęściej jest ona absurdalnie wysoka. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że zdecydowana większość motocykli poruszających się po polskich drogach nie ma dodatkowego ubezpieczenia auto casco.

Warto wiedzieć

W Polsce średnia cena ubezpieczenia AC na motocykl wynosi około 20% wartości maszyny!

Mając motocykl musisz więc pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC, ale jeśli zechcesz dodatkowo zabezpieczyć swój jednoślad polisą AC, będzie Cię czekać głębokie sięgnięcie do kieszeni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Polecane

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Dyskusja

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.