Ubezpieczenie nagrobka: nietypowa usługa, która cieszy się rosnącą popularnością

Antoni Kwapisz
23.11.2018

Dbanie o mogiły bliskich jest mocno wpisane w polską tradycję. Nie brakuje osób, które inwestują naprawdę duże pieniądze w piękne nagrobki. Wydatek rzędu nawet kilkunastu tysięcy złotych uzasadnia wykupienie dodatkowej polisy ochronnej. Ubezpieczenie nagrobka nie jest wcale nową usługą, bo niektórzy ubezpieczyciele oferują ją od dobrych kilkunastu lat. Co warto wiedzieć o tej dość nietypowej polisie?

Jak i gdzie wykupić?

W zależności od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego, polisę chroniącą przed skutkami dewastacji nagrobka można wykupić jako osobny produkt lub dodatek do ubezpieczenia nieruchomości. To drugie rozwiązanie jest korzystniejsze z finansowego punktu widzenia (usługi pakietowe zawsze są nieco tańsze).

Obecnie większość firm funkcjonujących na polskim rynku posiada w ofercie ubezpieczenie nagrobka. Ta usługa cieszy się sporym zainteresowaniem wśród osób, które zafundowały zmarłemu bardzo okazały i przez to kosztowny nagrobek. O wykupieniu ubezpieczenia myślą też osoby, które w przeszłości spotkały się już z aktami cmentarnego wandalizmu.

Przed czym chroni ubezpieczenie nagrobka?

To oczywiście zależy od jego zakresu. W większości towarzystw można wykupić polisę chroniącą nie tylko sam nagrobek, ale też np. stojącą przy nim ławeczkę. Ubezpieczenie nie obejmuje natomiast skutków starzenia się nagrobka i zapadnięcia się ziemi w wyniku jej niewłaściwego zagęszczenia.  

Warto wiedzieć

Pieniędzy nie dostaniemy też za wszelkie elementy „dokładane”, czyli znicze, wieńce i inne ozdoby, które nie stanowią integralnej części nagrobka. Nie ma zatem co liczyć na zwrot kosztów w przypadku, gdyby np. doszło do kradzieży drogich zniczy.

Zasadniczo ubezpieczenie nagrobka obejmuje wszelkie ryzyka związane z jego uszkodzeniem. Polisa chroni przed skutkami m.in.:

  • Nawałnicy śnieżnej
  • Wichury
  • Upadku drzewa
  • Trzęsienia ziemi, tąpnięcia
  • Uderzenia pioruna
  • Powodzi

Dodatkowo polisę można rozszerzyć o ochronę przed skutkami aktów wandalizmu. Jeśli np. nagrobek zostanie zniszczony przez osobę trzecią lub zostanie skradziony jego integralny element (krzyż, tablica pamiątkowa, zdjęcie, donica etc.), wówczas ubezpieczyciel pokryje koszty związane z naprawą.

Ile to kosztuje?

Cena polisy jest uzależniona od zadeklarowanej wartości nagrobka. W przypadku bardzo kosztownej inwestycji, które wartość opiewa na np. 20 tysięcy złotych, trzeba się liczyć z wydatkiem rzędu nawet 300 złotych rocznie. Przeciętna składka wynosi jednak około 100 złotych rocznie. To nie jest wygórowana kwota za ochronę cennego nagrobka, zwłaszcza jeśli wiemy, że na danym cmentarzu regularnie dochodzi do aktów dewastacji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie