Ubezpieczenie pomostowe – kto i kiedy musi je wykupić?

Piotr Kowalczyk
05.03.2018

Osoby starające się o kredyt hipoteczny muszą być przygotowane na to, że poniosą spore koszty jeszcze przed rozpoczęciem spłacania rat. Jednym z największych obciążeń jest tzw. ubezpieczenie pomostowe. Jego wykupienia wymaga każdy bank działający w naszym kraju. Na czym to właściwie polega? Z jakimi kosztami wiąże się ubezpieczenie pomostowe? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest ubezpieczenie pomostowe?

Ubezpieczenie pomostowe, wbrew nazwie, w żaden sposób nie chroni interesów kredytobiorcy. To zabezpieczenie wyłącznie dla banku. Procedura udzielania kredytu hipotecznego zawsze wygląda tak samo. Bank wydaje pozytywną opinię, przedstawia klientowi umowę kredytową, a następnie czeka, aż klient ustanowi zabezpieczenie w postaci stosownego wpisu w księdze wieczystej nieruchomości – to właśnie tzw. hipoteka.

Procedura wpisania banku do księgi wieczystej może zająć nawet kilka tygodni – wszystko zależy od determinacji klienta oraz od konkretnego sądu (obłożenia urzędników pracą). W skrajnym przypadku wszystko może potrwać do kilku miesięcy – będzie tak, jeśli nieruchomość nie ma jeszcze założonej księgi wieczystej.

W tym czasie bank nie ma faktycznej gwarancji, że w razie wystąpienia problemów z klientem będzie mógł dysponować nieruchomością. Dlatego właśnie stosuje ubezpieczenie pomostowe. Oczywiście koszty całej operacji ponosi wyłącznie kredytobiorca.

Czy ubezpieczenie pomostowe jest obowiązkowe?

Tak. Każdy bank w Polsce, który udziela kredytów hipotecznych, nakłada na swoich klientów obowiązek opłacenia ubezpieczenia pomostowego. W praktyce polega to na czasowym podwyższeniu marży banku. Zamiast np. 5%, klient otrzymuje oprocentowanie w wysokości 5,5%, co ma pokryć ewentualną stratę kredytodawcy.

Pamiętaj, że w momencie wpisania banku do księgi wieczystej nieruchomości, musisz przedstawić stosowne zaświadczenie doradcy kredytowemu. Po potwierdzeniu procedury marża jest automatycznie obniżana do ustalonego w umowie poziomu.

Ile to kosztuje?

Banki stosują różne stawki ubezpieczenia pomostowego. Najniższe oferty oscylują w granicach 0,3-0,5% wartości kredytu, natomiast najwyższe mogą sięgać 1,5%! W grę wchodzą zatem spore pieniądze, dlatego warto jak najszybciej pozbyć się tego balastu.

Warto wiedzieć

Niektóre banki pobierają od klientów składkę miesięczną w konkretnej wysokości odpowiadającej procentowej części udzielonego kredytu.

Podsumowując: ubezpieczenie pomostowe jest w naszym kraju obowiązkowe, ale w żadnym stopniu nie chroni interesów kredytobiorcy. Jego koszt jest wysoki, dlatego należy dołożyć wszelkich starań, by sąd jak najszybciej ustanowił bankową hipotekę na nieruchomości.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie