Ubezpieczenie roweru: co sprawdzić przed kupieniem polisy?

Mariusz Siwko
21.02.2019

Nie dość, że coraz więcej Polaków jeździ na rowerze codziennie i przez cały rok (świetna alternatywa dla samochodu i komunikacji miejskiej), to jeszcze korzystamy z coraz droższych jednośladów. Dziś nikogo nie dziwi już zakup roweru za kilka tysięcy złotych. Tak cenny majątek warto oczywiście ubezpieczyć. Oferta ubezpieczeń rowerowych jest coraz bogatsza i nie ma problemu z zakupem odpowiedniej polisy. Na co jednak należy zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Zakres ochrony

Ubezpieczenia rowerowe są stosunkowo nowym produktem na polskim rynku, stąd ubezpieczyciele nie ustandaryzowali jeszcze swoich ofert. Pierwszym krokiem przy ocenie danej polisy jest więc sprawdzenie zakresu ochrony. Ubezpieczenie może chronić od:

  • Kradzieży – tutaj koniecznie sprawdzamy, czy ubezpieczenie zadziała również w razie kradzieży roweru z ulicy i czy ubezpieczyciel nie wymaga stosowania specjalnych, atestowanych zapięć rowerowych;
  • Zniszczenia w wyniku wypadku;
  • Utraty bagażu – niektóre ubezpieczenia rowerowe obejmują również to, co właściciel przewozi na rowerze, np. zawartość sakw;
  • Odpowiedzialności cywilnej – chodzi tutaj o ochronę przed finansowymi skutkami wyrządzenia komuś szkody, np. w wyniku wypadku z winy rowerzysty;

Wartość roweru

Bardzo ważne jest to, aby rowerzysta sprawdził, czy wybrane ubezpieczenie jest w ogóle dla niego. Towarzystwa ubezpieczeń często stosują ograniczenie kwotowe, co oznacza, że ochrona zadziała tylko w przypadku ubezpieczenia roweru do danej wartości. Pisząc najprościej: jeśli ubezpieczysz się w firmie X, która w OWU informuje, że wartość roweru nie może przekroczyć 5000 złotych, a Twój jednoślad jest droższy, nie otrzymasz pełnego odszkodowania w przypadku np. kradzieży.

Udział własny

To standardowy zapis w większości ubezpieczeń rowerowych oferowanych na polskim rynku. Udział własny rowerzysty zwykle wynosi 20%, ale nie mniej niż 400 złotych. Jeśli więc szkoda wyniesie np. 1000 złotych, to otrzymasz tylko 600 złotych odszkodowania, ponieważ resztę stanowi Twój udział własny.

Wiek roweru

Na polskim rynku można się natknąć na ubezpieczenia oferowane wyłącznie właścicielom nowych lub prawie nowych jednośladów (zwykle do 12 miesięcy od dnia zakupu). Tym samym jeśli masz starszy rower, musisz poszukać innej polisy, licząc się z tym, że ubezpieczyciel może znacząco ograniczyć sumę ubezpieczenia (np. do 1000 złotych).

Ubezpieczenie rowerowe to na pewno bardzo dobre rozwiązanie dla właścicieli drogich jednośladów, którzy korzystają z nich na co dzień i często zostawiają je dosłownie na ulicy. Najtańsze (ale mocno ograniczone pod względem zakresu ochrony) oferty zaczynają się już od około 100 złotych rocznie. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie