Wartość rynkowa pojazdu: co to takiego i dlaczego warto ją znać?

Piotr Kowalczyk
30.07.2018

W procesie likwidacji jakiejkolwiek szkody komunikacyjnej, ubezpieczyciel posługuje się terminem „wartości rynkowej pojazdu”. To niejedyna sytuacja, w której się z tym spotkasz. Warto zatem wiedzieć, czym właściwie jest wartość rynkowa pojazdu, na jakiej podstawie jest wyliczana i co można zrobić, aby ją istotnie zwiększyć.

Kiedy niezbędne jest ustalenie wartości rynkowej pojazdu?

Pierwszą i najczęstszą sytuacją, w której pada termin wartości rynkowej pojazdu, jest wykupywanie ubezpieczenie komunikacyjnego OC. Każdy ubezpieczyciel określa wartość auta, aby móc na tej podstawie wyliczyć wysokość składki dla właściciela.

Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy właściciel decyduje się na wykupienie nieobowiązkowego ubezpieczenia AC. Wówczas także ubezpieczyciel musi znać wartość rynkową auta (ewentualnie może polegać na deklaracji właściciela lub kwocie widniejącej na fakturze/umowie zakupu).

Z wartością rynkową pojazdu zetkną się także właściciele, którzy będą mieli nieprzyjemność uczestniczyć w likwidacji szkody komunikacyjnej. Jeśli np. Twoje auto zostanie uszkodzone w stłuczce spowodowanej przez innego kierowcę, ubezpieczyciel uwzględni wartość rynkową pojazdu przy wyliczaniu kwoty odszkodowania.

Na jakiej podstawie ustalana jest wartość rynkowa?

Ubezpieczyciele korzystają z dwóch najpopularniejszych źródeł informacji. Są to:

  • Info-Ekspert
  • Eurotax

Oczywiście dane zawarte w tych bazach nie zawsze są precyzyjne. Nie uwzględniają one bowiem indywidualnych przypadków, np. sytuacji, w której samochód został w znacznym stopniu zmodernizowany i doposażony. Pomimo tego właśnie Info-Ekspert i Eurotax są punktem wyjścia dla towarzystw ubezpieczeniowych muszących ustalić wartość auta.

Gdy (Twoim zdaniem) wartość została zaniżona

Musimy pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii: wartość pojazdu a cena jego sprzedaży, to dwie zupełnie inne rzeczy. Jeśli więc Twoim zdaniem ubezpieczyciel zaniżył wycenę pojazdu, masz pełne prawo domagać się urealnienia kosztorysu. W tym celu musisz jednak udowodnić, że faktyczna wartość samochodu jest inna, niż wynika to z danych Eurotaxu lub Info-Eksperta.

Co możesz zrobić? Przede wszystkim niezbędne będzie przedstawienie wszelkich dowodów wskazujących na to, że auto jest bardziej drogocenne. Przydadzą się np. faktury za przeprowadzone naprawy i udoskonalenia. Może to być chociażby rachunek za zakup felg aluminiowych, nowych opon, systemu car-audio czy usługi lakiernicze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie