Będzie wniosek o postawienie prezesa NBP przed Trybunałem Stanu

Jerzy Biernacki
23.03.2024

Premier Donald Tusk zapowiedział złożenie wniosku o postawienie Prezesa Narodowego Banku Polskiego, Adama Glapińskiego, przed Trybunałem Stanu. Wniosek zawiera osiem zarzutów wobec Glapińskiego, w tym o nielegalne finansowanie deficytu budżetowego poprzez skup obligacji Skarbu Państwa i prowadzenie interwencji walutowych sprzecznych z celami Narodowego Banku Polskiego.

Czy prezes NBP rzeczywiście stanie przed TS?

Wniosek, liczący 68 stron, zawiera mocne zarzuty dotyczące działalności Prezesa NBP, w tym nieprzestrzegania zasad polityki pieniężnej państwa i działania bez odpowiedniego upoważnienia zarządu NBP.

Sprawa ta nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne automatyczne zawieszanie Prezesa NBP w czynnościach służbowych po złożeniu wniosku o postawienie go przed Trybunałem Stanu.

Również Rada Polityki Pieniężnej wyraziła opinię, że postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu naruszyłoby niezależność banku centralnego, co mogłoby negatywnie wpłynąć na polską gospodarkę i zaufanie do stabilności systemu finansowego kraju.

Wniosek o postawienie Glapińskiego przed Trybunałem Stanu jest obecnie w trakcie zbierania podpisów posłów, a jego dalszy los będzie uzależniony od decyzji Sejmu.

Przegląd wydarzeń tygodnia 18.03.-24.03.24

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie