Bitcoin legalnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Andrzej Winnicki
13.09.2021

Salwador jest pierwszym krajem na świecie, który uznał bitcoina za legalny środek płatniczy. W kraju zainstalowano już pierwsze bankomaty do wymiany wirtualnej waluty.

Pomysł prezydenta

         Decyzja przechodzi do historii finansów. Salwador jest pierwszym krajem na świecie, gdzie bitcoin stał się legalnym środkiem płatniczym. Kraj położony w Ameryce Środkowej nie emitował swojej waluty i używał do tej pory dolara amerykańskiego. Teraz jednak się to zmieni, bo państwo ma już 400 BTC i będzie kupować go dalej.  

            Zalegalizowanie bitcoina to pomysł prezydenta Salwadoru Nayiba Bukele. Ustawa została przegłosowana przez parlament w czerwcu 2021 roku. Bank Światowy odmówił jednak pomocy we wprowadzaniu wirtualnej waluty do systemu finansowego Salwadoru.

Legalizacja bitcoina ma pozwolić mieszkańcom zaoszczędzić 400 mln dolarów wydawanych rocznie na prowizje od przekazów pieniężnych, wysyłanych głównie ze Stanów Zjednoczonych.

Wahania notowań

            W kwietniu 2021 roku bitcoin osiągnął rekordowy kurs 65 tys. dolarów, dwa miesiące później spadł do 28,8 tys. dolarów. We wrześniu 2021 roku trzeba było za niego zapłacić już 50 tys. dolarów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.