Donald Trump stanie przed sądem

Mariusz Siwko
31.03.2023

To precedens w historii Stanów Zjednoczonych. Po raz pierwszy były prezydent USA zostanie postawiony w stan oskarżenia. Chodzi o Donalda Trumpa. Zarzuty dotyczą wydarzeń z 2016 roku i mają związek ze skandalem obyczajowym oraz fałszowaniem dokumentacji księgowej.

Czy Donald Trump będzie pierwszym byłym prezydentem USA osadzonym w więzieniu?

Do tego jest jeszcze bardzo daleko. Póki co wielka ława przysięgłych zdecydowała o postawieniu Trumpowi zarzutów karnych, co samo w sobie jest już poważną sprawą. Były prezydent USA miał w 2016 roku zlecić zapłatę 130 tysięcy dolarów aktorce filmów pornograficznych w zamian za jej milczenie na temat romansu.

Zdaniem amerykańskich mediów Trump usłyszy również 34 zarzuty w związku z fałszowaniem dokumentacji swoich przedsiębiorstw.

Warto dodać, że Donald Trump, poprzedni prezydent USA (przegrał reelekcję z Joe Bidenem), ponownie stara się o Biały Dom. Już ogłosił swój start w przyszłorocznych wyborach, choć nie wiadomo, czy otrzyma poparcie Partii Republikańskiej. Na pewno do tego nie dojdzie, jeśli zostanie skazany za zarzucane mu przestępstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie