Europa walczy z pożarami

Remigisz Szulc
16.08.2021

Południowa Europa walczy z gigantycznymi pożarami. Najgorsza sytuacja jest w Grecji, Hiszpanii i we Włoszech. Na pomoc ruszyli strażacy z innych europejskich krajów, między innymi z Polski.  

Ogromne straty

Od wielu dni szalejący ogień sieje spustoszenie w Grecji. W całym kraju pożary uszkodziły co najmniej 1300 domów, spłonęło 84,5 hektarów, głównie lasów. Tragiczna sytuacja jest na wyspie Eubei, gdzie z pożarem walczy ponad 800 strażaków.

Bardzo trudna sytuacja jest także we Włoszech. W pożarach w Kalabrii i na Sycylii zginęły dwie osoby. Niestety sytuację pogarsza antycyklon Lucyfer, który przyniósł nad Półwysep Apeniński niespotykane upały. Na Sycylii odnotowano rekordową temperaturę 48,8 st. C. Według prognoz włoskich meteorologów w kolejnych dniach termometry mogą pokazać nawet 50 st. C.

Kilka tysięcy strażaków walczy z pożarami także w Hiszpanii. Ogień trawi południową część kraju, w tym popularną wśród turystów Andaluzję. Do gaszenia pożarów wykorzystywane są m. in. śmigłowce. Hiszpania również zmaga się z upałami, w dzień temperatura przekracza 40 st. C.

Pomoc z zagranicy 

Na pomoc krajom ogarniętym przez pożary ruszyli strażacy z innych państw. Na greckim Półwyspie Peloponez pomaga blisko 150 strażaków z Francji a także kilkuset funkcjonariuszy z Czech i Niemiec.

Z kolei na wyspę  Eubei dotarli strażacy z Polski. Ekipy m.in. z Wielkopolski i Dolnego Śląska dogaszają miejsca, gdzie tli się ogień i przeczesują pogorzeliska. Polska misja w Grecji ma potrwać do 23 sierpnia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.