Jest nas już poniżej 38 milionów

Mariusz Siwko
29.10.2022

Sytuacja demograficzna naszego kraju staje się fatalna. Według wstępnych danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, na koniec września liczba mieszkańców Polski spadła poniżej 38 milionów i wyniosła około 37,9 mln ludności.

Ujemny przyrost naturalny to już stan permanentny

W porównaniu ze stanem na koniec września 2021 roku liczba mieszkańców Polski spadła o około 169 tys. osób. Tylko od początku roku ubyło ponad 100 tys. ludności. Tak zwane tempo ubytku rzeczywistego w okresie trzech kwartałów 2022 roku wyniosło -0,27 – oznacza to, że na każde 10 tys. mieszkańców ubyło 27 osób.

Główną przyczyną tak złej sytuacji demograficznej Polski jest oczywiście ujemny przyrost naturalny. Do końca września 2022 roku w Polsce odnotowano około 235 tys. urodzeń, natomiast liczba zgonów wyniosła około 337,5 tys. Polki nie chcą rodzić dzieci i nie przekonują ich do tego nawet hojne programy socjalne.

W formie ciekawostki napiszemy, że ogólna sytuacja demograficzna na świecie jest aż za dobra, co oznacza zbyt szybki przyrost ludności. ONZ szacuje, że już w listopadzie 2022 roku pęknie bariera 8 miliardów mieszkańców Ziemi. Liderem pod względem liczby ludności zostaną Indie, które wyprzedzą Chiny. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.