Katastrofa humanitarna i ekologiczna po zniszczeniu zapory na Dnieprze

Marek Szydełko
12.06.2023

Światowe serwisy informacyjne w tym tygodniu zdominowały doniesienia z Ukrainy. We wtorek Ukraińcy poinformowali o zniszczeniu zapory wodnej na Dnieprze w rejonie Nowej Kachowki. Pierwsze hipotezy wskazują na winę Rosjan, którzy mieli z premedytacją wysadzić tamę, aby spowolnić kontrofensywę ukraińskiej armii.

Poważne skutki dla ludzi i środowiska

Zniszczenie zapory spowodowało zalanie tysięcy kilometrów kwadratowych terenu na południowym wschodzie Ukrainy. Już ewakuowano kilka tysięcy osób. Trudne do oszacowania są straty dla środowiska naturalnego – zwłaszcza, że wraz z wodą spływają substancje chemiczne z elektrowni wodnej, a także miny przeciwpiechotne i innych sprzęt wojskowy.

Wyschnięcie Zbiornika Kachowskiego o pojemności około 18 miliardów metrów sześciennych, oznacza również znaczące ograniczenie dostępu do wody pitnej w całym regonie.

Strona ukraińska podaje, że zniszczenie zapory nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla systemu energetycznego tego kraju, natomiast istnieją obawy o elektrownię atomową w Zaporożu, której reaktory były częściowo chłodzone właśnie wodą z tego zbiornika.

Przegląd wydarzeń tygodnia 05.06 - 11.06 2023

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie