Koalicja Obywatelska składa projekt złagodzenia prawa aborcyjnego

Antoni Kwapisz
28.01.2024

Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej przedstawiła projekt ustawy, która daje kobietom prawo do przerwania ciąży do 12. tygodnia jej trwania. Po upływie tego okresu przerywanie ciąży byłoby możliwe tylko w przypadku zagrożenia zdrowiu lub życiu matki, wykrycia ciężkich wad płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego.

Szczegóły projektu, który może wywołać burzę w społeczeństwie

Projekt przewiduje, że decyzję o kontynuowaniu lub przerwaniu ciąży podejmuje wyłącznie kobieta. Przerwanie ciąży mogłoby odbyć się zarówno w podmiocie leczniczym, jak i poza nim. Twarzami projektu zostały posłanki Monika Rosa i Monika Wielichowska z Koalicji Obywatelskiej.

Projekt ustawy zakłada również przyznanie prawa do samostanowienia w kwestiach rozrodczości oraz dostępu do środków, informacji, edukacji i poradnictwa dotyczącego świadomego rodzicielstwa – tutaj za przykład podaje się zwiększenie dostępności tzw. „pigułek dzień po”.

Premier Donald Tusk wcześniej zaznaczył, że w kwestii aborcji w koalicji panują różne poglądy, co uniemożliwia przedstawienie projektu rządowego.

Przegląd wydarzeń tygodnia 22.01.-28.01.2024

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie