Krótsza izolacja i kwarantanna. Zmiany od 15 lutego 2022r.

Andrzej Winnicki
18.02.2022

Ministerstwo Zdrowia skróciło izolację dla osób zakażonych koronawirusem oraz kwarantannę dla ich współdomowników.  Nowe przepisy weszły w życie 15 lutego 2022r. Nie ma także tzw. kwarantanny z kontaktu, która paraliżowała funkcjonowanie urzędów, placówek edukacyjnych a także wielu przedsiębiorstw.  

Izolacja 7 zamiast 10 dni

Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia, izolacja osób, u których wykryto zakażenie koronawirusem, została skrócona z 10 do 7 dni. Dodatkowo będzie liczona od dnia wykonania testu a nie – jak do tej pory – od momentu otrzymania jego wyniku. Izolacja może zostać wydłużona przez lekarza rodzinnego, jeśli pacjent ma objawy choroby i źle się czuje, jednak nie może to być wcześniej, niż w szóstej dobie od dnia wykonania testu. 

Ponadto zmiany dotyczą także domowników osób zakażonych. Nowe przepisy skracają obowiązkową kwarantannę do 7 dni. Kończy się ona wraz z izolacją chorego współdomownika. Osoby zaszczepione nadal mogą wcześniej wykonać test, którego ujemny wynik zwalnia z obowiązku kwarantanny. 

Nie ma już kwarantanny z kontaktu

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło też rezygnację z tzw. kwarantanny z kontaktu. Od 11 lutego już nie są na nią obowiązkowo wysyłane osoby, które w pracy czy szkole miały kontakt z kimś zakażonym. Ministerstwo Zdrowia tłumaczy, że nowe przepisy wynikają z większej zakaźności wariantu Omikron, ale też jego szybszego i łagodniejszego przebiegu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.