Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik nie są już posłami

Jerzy Biernacki
23.12.2023

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wydał postanowienie o wygaśnięciu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. To oznacza, że obaj politycy PiS prawdopodobnie trafią do więzienia po tym, jak zostali prawomocnie skazani w procesie dotyczącym tzw. „afery gruntowej”.

Prezydent nie zastosuje ponownie prawa łaski

Przypomnijmy, że Kamiński i Wąsik, byli szefowie Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zostali już nieprawomocnie skazani w 2015 roku. Wówczas skorzystali z prawa łaski udzielonej im przez prezydenta Andrzej Dudę – do dziś toczy się spór o to, czy głowa państwa nie nadużyła wówczas swoich kompetencji.

Sąd Najwyższy orzekł, że ułaskawienie nie było skuteczne, ponieważ skazani nie usłyszeli prawomocnych wyroków i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Tym razem Sąd Okręgowy w Warszawie wydał już prawomocny wyrok, skazując Kamińskiego i Wąsika na 2 lata więzienia.

Po wygaśnięciu ich mandatów poselskich i tym samym immunitetów, obaj politycy powinni odbyć zasądzone kary. Prezydent Duda już zapowiedział, że w jego ocenie prawo łaski nadal obowiązuje i nie zamierza ponownie udzielać jej politykom PiS.

 

Przegląd wydarzeń tygodnia 18.12.-24.12.2023

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie