Ministerstwo Zdrowia skraca ważność certyfikatów covidowych

Remigisz Szulc
11.01.2022

Certyfikaty covidowe będą w Polsce ważne już nie przez rok a przez 9 miesięcy. Taką decyzję podjęło Ministerstwo Zdrowia, dostosowując polskie prawo do obowiązującego  w Unii Europejskiej.

Nowe przepisy, wydane na podstawie rekomendacji Rady Medycznej przy premierze, wejdą w życie 1 lutego 2022r.. Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia, ważność unijnych certyfikatów covidowych (UCC) po szczepieniu w schemacie podstawowym (jedno lub dwudawkowym), zostanie skrócona z 365 do 270 dni.  Zmiany dotyczą także osób, które przyjęły dawkę uzupełniającą (chodzi głównie o pacjentów z upośledzoną odpornością) i przypominającą.  

W praktyce osoby, które przyjęły podstawowe szczepienie na początku 2021r., 1 lutego 2022 r. stracą ważność swojego certyfikatu. Aktywować go będzie mogła tylko kolejna dawka szczepionki przeciwko koronawirusowi. 

Unifikacja prawa europejskiego

Decyzja Ministerstwa Zdrowia ujednolica nasze wewnętrzne i unijne przepisy, bowiem 21 grudnia 2021r. Komisja Europejska zdecydowała, że UCC będzie ważny 270 dni. Jak argumentuje Ministerstwo Zdrowia, by Polacy mogli swobodnie podróżować, także polskie certyfikaty trzeba było dostosować do prawa unijnego.

Certyfikat covidowy można pobrać z Internetowego Konta Pacjenta. Wydruk można też uzyskać w punkcie szczepień przeciwko koronawirusowi, jak również u swojego lekarza rodzinnego. W wielu krajach europejskich certyfikat jest niezbędny do korzystania z hoteli, restauracji, kin czy siłowni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.