BHP dla firm

Najważniejsze wydarzenia naukowe i edukacyjne od 12 do 24 lipca 2026 roku

Maciej Piwowski
24.07.2026

Okres od 12 do 24 lipca przyniósł nowe odkrycia astronomiczne i medyczne, ważne prognozy klimatyczne oraz decyzje wpływające na funkcjonowanie edukacji i środowiska akademickiego. W Polsce zapowiedziano pilotaż państwowego eDziennika i przygotowania do dużej konferencji kryminologicznej. Na świecie uwagę zwróciły między innymi odkrycie wyjątkowo słabo widocznej egzoplanety, ogłoszenie laureatów Medalu Fieldsa oraz nowe ograniczenia dotyczące zagranicznych studentów w Stanach Zjednoczonych.

Astronomia: ukryta planeta i przygotowania do misji Roman

15 lipca – astronomowie ogłosili odkrycie Beta Pictoris d, najsłabszej planety sfotografowanej dotąd z powierzchni Ziemi. Obiekt znajdował się na archiwalnych zdjęciach od ponad dekady, lecz jego sygnał był zbyt słaby, aby można go było rozpoznać przy użyciu wcześniejszych metod analizy. Planeta krąży wokół młodej gwiazdy Beta Pictoris, w układzie znanym już z obecności planet Beta Pictoris b i Beta Pictoris c. Odkrycie pokazało, że w istniejących archiwach obserwacyjnych mogą pozostawać niezidentyfikowane obiekty. Zastosowana metoda może pomóc w ponownej analizie starszych zdjęć i odnajdywaniu bardzo ciemnych planet, których światło dotychczas ginęło w szumie i blasku gwiazd.

17 lipca – NASA zaktualizowała informacje o przygotowaniach Kosmicznego Teleskopu Nancy Grace Roman do startu wyznaczonego na 30 sierpnia. Obserwatorium ma wystartować z kompleksu 39A w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego i polecieć rakietą Falcon Heavy do punktu Lagrange’a L2, położonego około 1,5 mln kilometrów od Ziemi. Roman będzie prowadzić szerokie przeglądy nieba w podczerwieni, badać ciemną energię i ciemną materię oraz poszukiwać egzoplanet. Jego zwierciadło ma rozmiar zbliżony do zwierciadła Hubble’a, ale instrument szerokiego pola obejmie obszar nieba około sto razy większy. Przed startem prowadzone są kontrole, testy, tankowanie i integracja teleskopu z rakietą.

Budownictwo odporne na wiatr i nowe spojrzenie na kacheksję

21 lipca – opisano system ruchomych stropów, który może ograniczać kołysanie wysokich budynków na wietrze. Rozwiązanie czerpie inspirację z tradycyjnych japońskich pagód, znanych z odporności na dynamiczne obciążenia. Odpowiednio zaprojektowane części budynku mogą wykonywać kontrolowany ruch przeciwny do wychylenia wieżowca, dzięki czemu energia drgań jest rozpraszana. Problem ma coraz większe znaczenie, ponieważ współczesne wieże są wysokie, smukłe i lekkie. Nawet wychylenia, które nie zagrażają konstrukcji, mogą powodować u użytkowników dyskomfort lub nudności. Przed zastosowaniem rozwiązania na większą skalę konieczne są jednak pełnowymiarowe testy oraz ocena kosztów budowy i eksploatacji.

21 lipca – badacze przedstawili postępy w rozumieniu kacheksji, czyli wyniszczenia towarzyszącego wielu chorobom nowotworowym. Zespół objawów obejmuje niezamierzoną utratę masy mięśniowej, osłabienie, zmęczenie i zaburzenia apetytu. Przez lata traktowano go przede wszystkim jako nieunikniony skutek zaawansowanej choroby, któremu próbowano przeciwdziałać zwiększeniem liczby przyjmowanych kalorii. Badania pokazują jednak, że kacheksja jest aktywnym procesem metabolicznym i zapalnym, uruchamianym przez złożone sygnały pomiędzy guzem, układem odpornościowym, mózgiem i tkankami. Lepsze poznanie tych mechanizmów może doprowadzić do terapii chroniących mięśnie i ułatwiających kontynuowanie leczenia przeciwnowotworowego.

Polska edukacja: państwowy eDziennik i konferencja naukowa

21 lipca – Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy umożliwiającej pilotaż państwowego eDziennika. Bezpłatny system ma zostać zintegrowany z Systemem Informacji Oświatowej i przetestowany w roku szkolnym 2026/2027. W pilotażu będą mogły dobrowolnie uczestniczyć wybrane szkoły podstawowe i szkoły artystyczne. Rozwiązanie pozwoli prowadzić dzienniki lekcyjne oraz dokumentację nauczania, opieki i wychowania. Rodzice i uczniowie mają otrzymać dostęp za pośrednictwem aplikacji mObywatel i mObywatel Junior. System nie będzie zawierał reklam, a szkoły nie poniosą opłat za jego używanie. O powodzeniu projektu zdecydują niezawodność, ochrona danych i faktyczne ograniczenie obowiązków administracyjnych nauczycieli.

23 lipca – Uniwersytet Warszawski poinformował o przygotowaniach do największej konferencji kryminologicznej w Europie. Instytut Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji ma przyjąć około 1,8 tys. naukowców uczestniczących w konferencji Eurocrim. Dla polskiego środowiska akademickiego będzie to możliwość zaprezentowania badań dotyczących przestępczości, bezpieczeństwa, polityki karnej, resocjalizacji i praw człowieka. Wydarzenie może również ułatwić nawiązywanie współpracy międzynarodowej i udział młodych badaczy w projektach porównawczych. Wymiana danych między państwami jest szczególnie istotna w badaniach nad cyberprzestępczością, handlem ludźmi i działalnością międzynarodowych grup przestępczych.

Medale Fieldsa i historia różnorodności językowej

23 lipca – ogłoszono laureatów Medalu Fieldsa w 2026 roku. Najważniejsze wyróżnienie dla młodych matematyków otrzymali Yu Deng, John Pardon, Jacob Tsimerman i Hong Wang. Nazwiska podano podczas Międzynarodowego Kongresu Matematyków w Filadelfii. Medal jest przyznawany co cztery lata badaczom, którzy nie ukończyli 40. roku życia, a jego znaczenie często porównuje się z Nagrodą Nobla. Wyróżnione prace obejmują różne obszary matematyki czystej, między innymi geometrię, teorię liczb, analizę oraz równania różniczkowe. Nagroda nie tylko podkreśla osiągnięcia konkretnych badaczy, lecz także wskazuje kierunki uznawane przez środowisko matematyczne za szczególnie rozwojowe.

23 lipca – opublikowano badanie sugerujące, że w przeszłości ludzkość posługiwała się znacznie większą liczbą języków niż obecnie. Autorzy oszacowali, że między trzema tysiącami a tysiącem lat temu mogły istnieć dziesiątki tysięcy języków, podczas gdy obecnie używa się ich ponad 7,5 tys. Osiadłe i stosunkowo odizolowane wspólnoty mogły początkowo sprzyjać szybkiemu różnicowaniu mowy. Później rozwój państw, migracje, handel, podboje i upowszechnianie języków administracyjnych prowadziły do zanikania mniejszych systemów językowych. Wynik opiera się na modelowaniu łączącym dane o demografii, sposobach życia i przemieszczaniu się ludności, dlatego nie jest bezpośrednim spisem dawnych języków.

Rekordowe El Niño i ograniczenia dla zagranicznych studentów

23 lipca – naukowcy ostrzegli, że rozwijające się El Niño może stać się najsilniejszym zarejestrowanym zjawiskiem tego rodzaju. Prognozy wskazują na wyjątkowo silne ocieplenie wód równikowego Pacyfiku, które w połączeniu z długoterminowym wzrostem temperatury klimatu może doprowadzić w 2027 roku do nowych globalnych rekordów ciepła. El Niño zmienia rozkład temperatur i opadów na wielkich obszarach świata, zwiększając w jednych regionach ryzyko susz i pożarów, a w innych gwałtownych opadów oraz powodzi. Zjawisko może także wpływać na zbiory, ceny żywności, rybołówstwo i zapotrzebowanie na energię. Prognoza dotyczy siły zjawiska w okresie objętym współczesnymi pomiarami, a nie całej historii Ziemi.

23 lipca – środowisko akademickie komentowało skutki amerykańskiej regulacji ograniczającej początkowy okres pobytu zagranicznych studentów i doktorantów do maksymalnie czterech lat. Finalną zasadę ogłoszono 16 lipca, a ma ona obowiązywać od 15 września. Osoby potrzebujące więcej czasu na ukończenie programu będą musiały wystąpić o przedłużenie pobytu. W przypadku doktoratów, badań laboratoryjnych i specjalistycznych programów akademickich cztery lata często nie wystarczają. Uczelnie obawiają się dodatkowej biurokracji, utrudnień dla wieloletnich projektów badawczych oraz zmniejszenia atrakcyjności Stanów Zjednoczonych dla zagranicznych naukowców.

Źródła

https://www.nature.com/articles/d41586-026-02210-3 – informacje o odkryciu egzoplanety Beta Pictoris d i zastosowanej metodzie obserwacyjnej.

https://www.eso.org/public/news/eso2609/ – oficjalny komunikat o odkryciu Beta Pictoris d, jej jasności i analizie ponad dziesięciu lat danych.

https://science.nasa.gov/mission/roman-space-telescope/roman-launch-countdown/ – oficjalne informacje o harmonogramie startu Kosmicznego Teleskopu Nancy Grace Roman.

https://www.nature.com/articles/d41586-026-02258-1 – opis koncepcji ruchomych stropów ograniczających kołysanie wysokich budynków.

https://www.nature.com/articles/d41586-026-02228-7 – omówienie postępów badań nad mechanizmami i leczeniem kacheksji nowotworowej.

https://www.gov.pl/web/edukacja/rada-ministrow-przyjela-projekt-ustawy-umozliwiajacej-pilotaz-panstwowego-e-dziennika – oficjalne informacje o projekcie pilotażu państwowego eDziennika.

https://ipsir.uw.edu.pl/naukowcy-ipsir-przygotowuja-najwieksza-konferencje-kryminologiczna-w-europie-do-warszawy-przyjedzie-18-tys-naukowcow/ – informacje Uniwersytetu Warszawskiego o przygotowaniach do konferencji Eurocrim.

https://www.nature.com/articles/d41586-026-02169-1 – nazwiska laureatów Medalu Fieldsa w 2026 roku i informacje o ogłoszeniu nagród.

https://www.nature.com/articles/d41586-026-02279-w – omówienie badania dotyczącego liczby języków używanych w przeszłości.

https://www.nature.com/articles/d41586-026-02293-y – prognoza dotycząca skali rozwijającego się El Niño i jego możliwych skutków.

https://www.nature.com/articles/d41586-026-02280-3 – informacje o ograniczeniach długości pobytu zagranicznych studentów w Stanach Zjednoczonych.

https://www.dhs.gov/news/2026/07/16/trump-administration-issues-final-rule-end-foreign-student-visa-abuse – oficjalna informacja o regulacji, czteroletnim limicie i procedurze przedłużenia pobytu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie