Nauka zdalna i obowiązkowe szczepienia. Rząd wprowadza nowe obostrzenia

Remigisz Szulc
09.12.2021

Minister Zdrowia ogłosił nowe obostrzenia sanitarne w związku z rosnącą liczbą zakażeń i hospitalizacji chorych na covid 19  a także z potencjalnym zagrożeniem nowym wariantem Omikron. 

Od 1 marca obowiązkowe szczepienia

Minister Zdrowia Adam Niedzielski zaprezentował nowe obostrzenia na wtorkowej konferencji prasowej. Poinformował, że od 1 marca 2022r. szczepienia przeciwko koronawirusowi będą obowiązkowe dla nauczycieli, służb medycznych i mundurowych. Ponadto pracodawcy będą mogli żądać od pracowników testów na koronawirusa. Na razie nie ma jednak konkretnych przepisów w tej sprawie.

Dodatkowo od 20 grudnia uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. Na zajęcia stacjonarne mają wrócić po trzech tygodniach – 10 stycznia.

Od 15 grudnia zmniejszenie limitów        

Minister Zdrowia poinformował też o zmianach dotyczących limitów osób niezaszczepionych. Od 15 grudnia w hotelach, kinach, teatrach, lokalach gastronomicznych i obiektach sakralnych będzie to 30 proc. a w komunikacji miejskiej 75 proc.. W kinach zostanie wprowadzony zakaz picia i konsumpcji. Dodatkowo kluby nocne i dyskoteki zostaną zamknięte, wyjątkiem będzie Sylwester i Nowy Rok, gdy ograniczenie nie będzie obowiązywać przy maksymalnej liczbie 100 osób.

Rząd wprowadza także obowiązek testów dla wszystkich współdomowników osób chorujących na COVID 19, bez względu na to czy są zaszczepione czy nie.

Testy dla podróżnych

 Od 15 grudnia każdy podróżny przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiał wykonać test, nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie na koronawirusa nie zwalnia z tego obowiązku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.