Nie 10 a 7 dni – Ministerstwo Zdrowia skraca kwarantannę

Antoni Kwapisz
21.01.2022

Rząd skraca do 7 dni izolację i kwarantannę dla osób po kontakcie z koronawirusem. Według ekspertów okres między zakażeniem a pierwszymi objawami wariantu Omikron jest bardzo krótki, zatem krótszy jest też czas, w którym zakażamy i chorujemy. Stąd decyzja Ministerstwa Zdrowia o skróceniu czasu izolacji.    

Izolacja i kwarantanna nie 10 a 7 dni

Do tej pory izolacja nakładana przez Stacje Sanitarno – Epidemiologiczne na osoby, które mają dodatni wynik testu w kierunku SARS-CoV-2, trwała 10 dni, ale jeżeli u pacjenta utrzymywały się objawy, mogła być wydłużona. Teraz – decyzją rządu – będzie trwać 7 dni.

Kwarantanna – także trwająca do tej pory 10 dni - jest natomiast odosobnieniem osoby zdrowej, z powodu narażenia na potencjalne zakażenie po kontakcie z osobą z dodatnim wynikiem testu. Z kwarantanny zwolnione są osoby zaszczepione, chyba że chory jest domownik.

W trzecim tygodniu stycznia 2022 roku w izolacji lub kwarantannie przebywało ponad 720 tys. Polaków. Jeśli ta liczba będzie stale rosła, to Polsce grozi paraliż w służbie zdrowia, administracji publicznej czy szkolnictwie. 

Europa też skraca kwarantannę

Na skrócenie izolacji i kwarantanny zdecydowały się już inne europejskie kraje. W Czechach od 11 stycznia kwarantanna u osób bezobjawowych wynosi 5 zamiast 14 dni, w Szwajcarii została skrócona z 10 do 5 dni a w Wielkiej Brytanii także do 5 dni, jednak z koniecznością wykonania testu w piątym lub szóstym dniu choroby.

Na taki sam krok zdecydowały się też Stany Zjednoczone, gdzie izolacja osób z pozytywnym wynikiem testu na Covid-19, ale bezobjawowych, została skrócona z 10 do 5 dni. Władze zalecają, by osoby takie przez kolejnych 5 dni zakładały maseczkę w czasie przebywania z innymi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.