Nowe pomysły rządu na walkę z pandemią

Krzysztof Jagielski
24.01.2022

Skrócenie czasu izolacji, darmowe testy w aptekach i dostęp do lekarzy POZ w ciągu 48 godzin dla chorych na COVID 19 powyżej 60 roku życia – to najnowsze pomysły rządu na walkę z pandemią koronawirusa. Polska notuje rekordową liczbę zakażeń (ponad 36 tys. w piątek 21.01) i osób przebywających w kwarantannie (ponad 720 tys. w piątek 21.01).

Izolacja 7 a nie 10 dni

Rząd ogłosił nowe wytyczne na konferencji prasowej w piątek 21 stycznia. Premier poinformował o skróceniu izolacji i kwarantanny z 10 do 7 dni. Przepis zacznie obowiązywać 24 stycznia. Na podobny krok zdecydowały się już wcześniej inne kraje, jak Czechy, Szwajcaria czy Stany Zjednoczone.

Od 27 stycznia w każdej aptece będą dostępne bezpłatne testy antygenowe. Wyniki będą wprowadzane do systemu monitorującego przebieg epidemii a pacjenci z dodatnim wynikiem kierowani na izolację. Tylko w grudniu 2021 roku Polacy kupili w aptekach milion testów na koronawirusa, ale ich wyniki nie są znane, bo nikt ich nie raportuje.

Więcej łóżek w szpitalach

Minister Zdrowia zapowiedział również zwiększenie liczby łóżek w szpitalach dla pacjentów z COVID 19. Aktualnie jest ich 30 102 i (w tym 2733 respiratorów) a ma być 40 a nawet 60 tysięcy. Ponadto każdy pacjent 60+ z dodatnim wynikiem testu, będzie miał prawo do wizyty lekarskiej (także domowej) u lekarza pierwszego kontaktu. Rząd chce bowiem wzmocnić leczenie przedszpitalne.

Premier zapowiedział również przejście na pracę zdalną pracowników administracji publicznej i samorządowej. Zaapelował także do prywatnych przedsiębiorców, by – w miarę możliwości – oddelegowali podwładnych do pracy w domach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.