Od nowego roku czeka nas wzrost podatku VAT na kluczowe produkty i media

Piotr Kowalczyk
10.11.2022

To koniec tarczy antyinflacyjnej w obecnym jej kształcie. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził, że rząd będzie zmuszony wycofać się z obniżonych stawek podatku VAT na niektóre produkty i media, co jest skutkiem nacisku ze strony Komisji Europejskiej. Komisja ma poważne wątpliwości co do rozwiązań przyjętych przez rząd w walce z drożyzną i grozi nam karami z tytułu łamania zasady konkurencyjności na jednolitym rynku.

Co prawdopodobnie zdrożeje?

Tarcza antyinflacyjna obowiązuje tylko do końca 2022 roku i jest praktycznie przesądzone, że nie zostanie przedłużona. Tym samym od nowego roku możemy się spodziewać powrotu dawnych stawek podatku VAT na paliwa, gaz ziemny oraz nawozy. To spowoduje wzrost cen.

Premier zapowiada natomiast, że rząd wbrew Komisji Europejskiej utrzyma zerową stawkę podatku VAT na żywność. Jeśli chodzi o paliwa, gaz i nawozy, to „buforem” podwyżek mają być przede wszystkim spółki energetyczne, które – czego oczekuje Mateusz Morawiecki – zrezygnują z gigantycznych zysków, czyli po prostu obniżą ceny kosztem rentowności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie