Polak sędzią głównym finału piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze

Mariusz Siwko
17.12.2022

Mamy tak długo wyczekiwany polski sukces na mundialu. Jego autorami nie są niestety piłkarze, ale i tak mamy powód do dumy. Szymon Marciniak został wytypowany do sędziowana finału piłkarskich Mistrzostw Świata w Katarze. To pierwszy w historii Polak, który będzie głównym rozjemcą w tak prestiżowym meczu.

Olbrzymi prestiż

Szymon Marciniak da sygnał do rozpoczęcia finałowego spotkania już w niedzielę, 18 grudnia, punktualnie o 16:00 czasu polskiego. Polski arbiter będzie pilnować gry fair w meczu Argentyny z Francją, który wyłoni nowych mistrzów świata.

Marciniak podczas trwającego mundialu sędziował już grupowe spotkanie Francji z Danią oraz mecz 1/8 finału Argentyna – Australia. Dodajmy, że asystują mu również Polacy: Paweł Sokolnicki, Tomasz Kwiatkowski i Tomasz Listkiewicz (syn Michała, do tej pory jedynego Polaka, który sędziował w meczu finałowym mundialu, ale jako asystent w 1990 roku).

Szymon Marciniak ma 41 lat i robi błyskawiczną karierę w gronie sędziów międzynarodowych. Jest arbitrem spotkań piłkarskiej Ligi Mistrzów, na co dzień gwiżdże jednak w rodzimej Ekstraklasie. Finał mundialu to największe osiągnięcie w jego dotychczasowej karierze i najwyższy zaszczyt dla sędziego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie