To nie jest dobry prognostyk dla światowej gospodarki. Chiński przemysł wyraźnie zwalnia, co jest pokłosiem m.in. wojny handlowej z USA. W kwietniu wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w Chinach do 49 punktów – to najgorszy wynik od grudnia 2023 roku. Dodajmy, że każda wartość poniżej 50 punktów oznacza spadek produkcji w ujęciu miesięcznym.
Słabo także w usługach
Nie zachwycił również wskaźnik aktywności w usługach, który za kwiecień osiągnął poziom 50,4 punktu, czyli mniej niż prognozowane 50,7. To kolejne potwierdzenie bolesnych skutków konfliktu handlowego na linii Chiny-USA.
Obecne dane obejmują okres eskalacji sporu, zapoczątkowany decyzją Donalda Trumpa o podniesieniu ceł na chiński eksport do poziomu 145 procent. Choć część kluczowych towarów, takich jak smartfony czy panele słoneczne, została tymczasowo wyłączona z taryf, napięcia wyraźnie uderzają w fundamenty chińskiej gospodarki. Przypomnijmy, że Chiny odpowiedziały wprowadzeniem 125-procentowych ceł na import z USA, wykluczając jednak z tej listy strategiczne towary, w tym półprzewodniki.
W reakcji na złe dane ekonomiści zaczynają rewidować swoje prognozy dotyczące wzrostu chińskiego PKB. Szacuje się, że eksport do USA spadnie o 50 procent, co może przełożyć się na 1,1 punktu procentowego straty w PKB. Z kolei bank Société Générale prognozuje nawet 70-procentowy spadek eksportu, co oznaczałoby utratę około 2 procent wzrostu gospodarczego. Goldman Sachs obniżył swoje przewidywania dla Chin na lata 2025–2026 odpowiednio do 4 i 3,5 procent wzrostu PKB, szacując jednocześnie, że w wyniku napięć handlowych pracę może stracić nawet 16 milionów osób.
Przegląd gospodarczych wydarzeń tygodnia 28.04.-04.05.2025