Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stóp procentowych o 0,50 punktu procentowego. To długo oczekiwany ruch zwłaszcza przez zadłużonych i przedsiębiorców, który oznacza niższy koszt kredytów – ale też niższe oprocentowanie depozytów.
Obniżka pomimo wciąż wysokiej inflacji
Po ruchu RPP stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego spadła do poziomu 5,25 procent. Warto podkreślić, że jest to pierwsze cięcie od października 2023 roku i jednocześnie największa redukcja od czasu rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.
Argumentem za ścięciem stóp procentowych była niższa od prognoz inflacja, która w kwietniu spadła do 4,2 procent, a także słabnące tempo wzrostu wynagrodzeń i produkcji przemysłowej.
Rada w komunikacie po posiedzeniu wskazała na dalsze osłabianie się presji inflacyjnej oraz pogarszające się dane makroekonomiczne.
Ulga dla kredytobiorców
Decyzja RPP szczególnie ucieszyła zakredytowanych. Dla nich obniżka oznacza szansę na stopniowe zmniejszenie rat kredytów, zwłaszcza hipotecznych. Szacuje się, że po ostatnim ruchu RPP, rata przeciętnego kredytu na 500 tys. zł może spaść nawet o około 200 zł.
Przegląd gospodarczych wydarzeń tygodnia 05.05.-11.05.2025 r.