Przegląd tygodnia: Bezpieczny kredyt coraz bliżej

Antoni Kwapisz
13.05.2023

Senat przyjął ustawę o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Ustawa wprowadza m.in. bardzo oczekiwany przez tysiące osób tzw. bezpieczny kredyt na 2 proc., który ma być gwarantowany przez Państwo i umożliwić zakup pierwszej nieruchomości przy zachowaniu relatywnie niewysokich obciążeń finansowych.

Ustawa zakłada, że ten specjalny rodzaj kredytu będzie mogła zaciągnąć osoba do 45. roku życia, która planuje zakup pierwszej nieruchomości – mieszkania, domu lub działki budowlanej. Kwota kredytu nie może przekroczyć 500 tys. zł lub 600 tys. zł, jeśli kredytobiorca prowadzi wspólne gospodarstwo domowe z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko. Maksymalny wkład własny to 200 tys. zł, przy czym w razie braku wkładu lub jego niepełnej kwoty kredytobiorca będzie mógł skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kredyt ze stałym oprocentowaniem 2 proc. będą oferować banki komercyjne, które zawrą umowę z BGK. Teraz ustawa wróci jeszcze do Sejmu (senatorowie zgłosili kilka poprawek), a następnie zostanie skierowana do prezydenta. Oczekuje się, że program kredytowy zostanie uruchomiony na początku wakacji. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie