Przegląd tygodnia: Niespodziewana wizyta prezydenta Ukrainy w Waszyngtonie

Mariusz Siwko
23.12.2022

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zelenski, po raz pierwszy od wybuchu wojny opuścił swój kraj. Przywódca naszych sąsiadów udał się w podróż do USA. Wizyta do ostatniej chwili była trzymana w tajemnicy z obawy o potencjalne ryzyko zamachu. Zelenski spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem Joe Bidenem, od którego uzyskał bardzo ważne zapewnienia.

Będzie kolejna pomoc militarna dla Ukrainy

Prezydent Zelenski poleciał do USA, aby z jednej strony podnieść morale w swoim narodzie, a z drugiej zwiększyć presję na zachodnich przywódców, aby ci w dalszym ciągu wspierali Ukrainę militarnie i dyplomatycznie. Cel został osiągnięty, ponieważ już w trakcie wizyty w Waszyngtonie Zelenski uzyskał zapewnienie, że USA przekażą Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 1,85 miliarda dolarów.

Kluczowym elementem nowej transzy wsparcia będzie system obrony powietrznej Patriot. Nie wiadomo, ile baterii ostatecznie trafi na Ukrainę, natomiast jest pewne, że system ten znacząco zwiększy bezpieczeństwo naszych sąsiadów w obliczu nieustannych bombardowań ze strony Rosji.

W Stanach Zjednoczonych Zelenski spotkał się z prezydentem Joe Bidenem oraz wygłosił przemówienie podczas sesji obu izb Kongresu USA. Dodajmy, że w podróży pośredniczyła strona polska – prezydent Ukrainy najpierw przyjechał do naszego kraju pociągiem, a następnie wyleciał do USA wojskowym samolotem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie