Przegląd tygodnia: Ruszyły matury

Marek Szydełko
06.05.2023

Tradycyjnie początek maja to najbardziej stresujący czas w dotychczasowym życiu absolwentów ostatnich klas szkół średnich. W tym roku matury ruszyły 4 maja egzaminem pisemnym z języka polskiego. Maraton maturalny potrwa niemal do końca maja.

Pierwsze egzaminy już za maturzystami

Warto zaznaczyć, że tegoroczna matura przebiega niejako dwutorowo. Egzamin w nowej formule (tzw. formuła 2023) zdają absolwenci pierwszego rocznika czteroletnich liceów ogólnokształcących. Jest to około 158 tys. osób.

Z kolei absolwenci techników zdają maturę według starej formuły (tzw. formuła 2015), podobnie jak absolwenci szkół branżowych II stopnia. Łącznie jest to około 114 tys. osób. W przyszłym roku młodzi ludzie kończący technikum przystąpią do matury już w nowej formule (jednocześnie będzie to pierwszy rok absolwentów pięcioletnich techników).

Jakie tematy na maturze 2023 z polskiego?

W tym roku absolwenci liceów musieli odpowiedzieć na pytanie, co sprawia, że człowiek staje się bohaterem dla drugiej osoby (oczywiście w odniesieniu do literatury) lub pochylić się nad filozoficznym zagadnieniem: Człowiek – istota pełna sprzeczności.

Z kolei abiturienci po technikum mieli do napisania rozprawkę na temat „Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie” lub „Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń” – i tutaj należało odwołać się do fragmentów „Pana Tadeusza” oraz „Przedwiośnia”.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie