Przegląd tygodnia: UOKIK sprawdzi, czy Orlen nie łupił nas na paliwie

Antoni Kwapisz
06.01.2023

Po „cudzie na stacjach”, jaki nastąpił 1 stycznia 2023 roku, wielu kierowców zaczęło się zastanawiać, czy przypadkiem przez wiele tygodni nie przepłacało za paliwo. Wszystko dlatego, że pomimo podniesienia stawki podatku VAT z 8 na 23 proc., ceny na stacjach ani drgnęły. Jednocześnie w ostatnim dniu starego roku PKN Orlen nagle mocno obniżył ceny paliw w hurcie. Sprawie przyjrzy się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

To na razie postępowanie wyjaśniające

Jak informuje prezent UOKIK, Tomasz Chróstny, urząd wszczyna postępowanie wyjaśniające, które ma na celu sprawdzenie, czy przypadkiem nie doszło do naruszenia interesu konsumentów poprzez koordynowanie pewnych działań o charakterze cenowym oraz nadużywanie pozycji dominującej.

Przekładając to na bardziej zrozumiały język: UOKIK chce sprawdzić teorię, jakoby PKN Orlen jesienią 2022 roku celowo utrzymywał ceny na stacjach (i swoje marże) na nieuzasadnionym sytuacją rynkową poziomie, aby dzięki temu móc mocno zejść z marży w momencie powrotu 23-procentowej stawki podatku VAT. Prawdopodobnie to dzięki temu zabiegowi podwyżka VAT-u nie spowodowała drastycznego podniesienia cen paliw 1 stycznia.

Gwoli ścisłości: UOKIK nie ogranicza się tylko do PKN Orlen, ale sprawdzi też innych sprzedawców paliw na polskim rynku. Postępowanie ma objąć okres ostatniego półrocza 2022 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie