Przegląd tygodnia: W Szwecji odkryto duże złoże metali ziem rzadkich. Dlaczego to takie ważne?

Marek Szydełko
14.01.2023

Metale ziem rzadkich są niezbędne współczesnej gospodarce i nam wszystkim. To dzięki nim możemy korzystać z różnego rodzaju urządzeń elektronicznych, samochodów, sprzętu AGD i wielu innych rzeczy. Jak sama nazwa wskazuje, metale te są niezwykle rzadkie i do tej pory sądzono, że nie występują w dużych ilościach w Europie. Tym większą sensacją jest odkrycie, jakiego dokonano w Szwecji.

To może być przełom dla europejskiej gospodarki

Duże złoże metali ziem rzadkich odkryto w szwedzkiej Kirunie, na północy tego kraju. Co prawda eksperci państwowego koncernu wydobywczego LKAB wiedzieli o istnieniu złoża już dwa lata temu, jednak dopiero teraz udało się oszacować realne zasoby metali. Te są ogromne – na tylko części terenu wynoszą około miliona ton.

Odkryte złoże jest zasobne w takie metale jak: cer, lantan i neodym. Znajdują się tam również rudy żelaza oraz fosfor. Eksploatacja złoża może spowodować, że Europa Zachodnia uniezależni się od dostaw z Chin, co ma kluczowe znaczenie geopolityczne. Zwłaszcza, że Chiny są coraz mniej zainteresowane dostarczaniem surowców i półproduktów, zmierzając w kierunku eksportu gotowych baterii, modułów czy nawet pojazdów elektrycznych i innych urządzeń.

Melodia przyszłości

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie może ruszyć eksploatacja złoża w Kirunie. LKAB szacuje, że nie nastąpi to wcześniej niż za 10-15 lat, ponieważ ta inwestycja będzie kolidować z obszarami Natura 2000 czy lokalnymi hodowlami reniferów – niezbędne jest więc przeprowadzenie szczegółowego postępowania w kierunku określenia wpływu kopalni na środowisko.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie