Przegląd wydarzeń tygodnia: Hezbollah ogłasza masową mobilizację

Piotr Kowalczyk
11.05.2024

Międzynarodowa arabska gazeta Aszark Al Awsat poinformowała, że libański Hezbollah przeprowadza masową mobilizację, przygotowując się do ewentualnego konfliktu z Izraelem. To oznaczałoby trudną do oszacowania eskalację przemocy na Bliskim Wschodzie.

Czy Liban dołączy do wojny?

Gazeta Aszark Al Awsat, powołując się na źródła w tzw. „duecie szyickim”, który obejmuje Hezbollah oraz Ruch Amal, informuje, że organizacje te przygotowują się do wojny. Równocześnie, zachodni dyplomaci nie wykluczają, że Izrael może przeprowadzić prewencyjne uderzenie na Liban, aby zapobiec atakom podobnym do tych, które miały miejsce 7 października, kiedy to Hamas zaatakował Izrael z terytorium Strefy Gazy.

W odpowiedzi Waszyngton wysłał swojego przedstawiciela, aby mediować między Bejrutem a Tel Awiwem, mimo że Hezbollah oficjalnie zerwał stosunki z USA po tym, jak został umieszczony na amerykańskiej liście organizacji terrorystycznych.

Również Francja stara się nakłonić strony do przestrzegania rezolucji 1701 ONZ z 2006 roku, która w przeszłości doprowadziła do zawieszenia broni między Izraelem a Hezbollahem. Zgodnie z tą rezolucją, Izrael zobowiązał się zaprzestać działań wojennych na południu Libanu, a Hezbollah wstrzymał ostrzał terytorium Izraela.

Hezbollah, uznawany za organizację terrorystyczną, wspiera Hamas, który 7 października przeprowadził ataki na południowy Izrael, prowokując izraelską inwazję na Strefę Gazy.

Przegląd wydarzeń tygodnia: 06.05.-12.05.2024

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie