Przegląd wydarzeń tygodnia: NATO odmówi wysłania wojsk na Ukrainę

Krzysztof Jagielski
12.05.2024

Według informacji podanych przez włoski dziennik Corriere della Sera, podczas lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Waszyngtonie NATO zamierza jasno zadeklarować, że nie wyśle swoich wojsk na Ukrainę. Ma to definitywnie uciąć wszelkie spekulacje dotyczące bezpośredniego zaangażowania zbrojnego sojuszu w wojnę za naszą wschodnią granicą.

Były takie sygnały

Informacja dziennika wypłynęła w momencie, gdy na nowo rozgorzała dyskusja na temat pomysłu wysłania wojsk NATO w ramach wsparcia dla walczącej Ukrainy. Całkiem niedawno francuski prezydent Emmanuel Macron sugerował, że Paryż mógłby rozważyć rozmieszczenie wojsk, gdyby Rosjanie przełamali linię frontu, a Ukraina zwróciła się o pomoc.

Z kolei La Repubblica donosiła niedawno, że w NATO toczą się rozmowy na temat możliwego wysłania wojsk na Ukrainę w przypadku eskalacji konfliktu przez Białoruś lub Rosję, jednakże najnowsze doniesienia Corriere della Sera wskazują na to, że przeważa opcja amerykańska, wspierana również przez Niemcy, mówiąca o braku bezpośredniego zaangażowania sojuszu.

Przegląd wydarzeń tygodnia: 06.05.-12.05.2024

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie