Przegląd wydarzeń tygodnia: Nowe zarzuty wobec Harveya Weinsteina

Krzysztof Jagielski
01.06.2024

Prokuratura w Nowym Jorku rozpatruje kolejne zarzuty molestowania seksualnego przeciwko byłemu producentowi filmowemu Harveyowi Weinsteinowi. Jak poinformowała asystentka prokuratora okręgowego na Manhattanie, Nicole Blumberg, zgłosiły się nowe ofiary. Prokuratura obecnie ustala, które z tych zarzutów nie są jeszcze przedawnione.

Jeden z najgłośniejszych upadków w historii Hollywood

Blumberg oznajmiła w środę, że niektóre potencjalne ofiary, które nie chciały zeznawać podczas pierwszego procesu Weinsteina w Nowym Jorku, mogą teraz być gotowe, by stanąć przed sądem.

W 2020 roku podczas procesu w Nowym Jorku Weinstein został uznany winnym zgwałcenia aktorki Jessiki Mann oraz napaści seksualnej na Miriam Haley, która pracowała przy produkcji programów telewizyjnych i filmów. Został skazany na 23 lata pozbawienia wolności.

Agencja AP przypomina, że w zeszłym miesiącu sąd apelacyjny stanu Nowy Jork uchylił ten wyrok. Sąd argumentował, że niesłusznie dopuszczono wówczas do zeznań o oskarżeniach innych kobiet, które nie były częścią procesu.

Weinstein otrzymał także wyrok 16 lat więzienia za przestępstwa seksualne wydany przez sąd w Los Angeles. Obecnie odbywa karę pozbawienia wolności w nowojorskim zakładzie penitencjarnym Rikers Island.

72-letni Weinstein nie przyznaje się do winy, twierdząc, że jego stosunki seksualne z kobietami odbywały się za obopólną zgodą.

Przegląd wydarzeń tygodnia 27.05.-02.06.2024

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie