Przegląd wydarzeń tygodnia: Premier chce odwołania prokuratora Tomasza Janeczka

Jerzy Biernacki
09.06.2024

Premier Donald Tusk ogłosił dymisję Tomasza Janeczka, zastępcy Prokuratora Generalnego ds. wojskowych, w odpowiedzi na zatrzymanie polskich żołnierzy przy granicy z Białorusią. Ta sprawa zbulwersowała opinię publiczną w naszym kraju.

Decyzja należy do prezydenta 

Tusk odwołał Janeczka na wniosek ministra sprawiedliwości, jednak zatwierdzenie tej decyzji wymaga zgody prezydenta Andrzeja Dudy.

Premier zwrócił się również do Adama Bodnara, Prokuratora Generalnego, aby prokurator krajowy objął nadzorem dalsze postępowanie w sprawie zatrzymanych żołnierzy.

Tusk zobowiązał szefa MON, Władysława Kosiniaka-Kamysza, do przygotowania propozycji zmian w polskim prawie, które jednoznacznie wspierałyby polskich żołnierzy w sytuacjach obrony terytorium kraju. Premier podkreślił, że przepisy powinny zapewniać żołnierzom poczucie bezpieczeństwa prawnego w przypadku konieczności użycia broni.

W poniedziałek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy. Premier Tusk zapowiedział, że spotka się z wojewodami z województw przygranicznych w Białymstoku, aby omówić działania konieczne do zapewnienia bezpieczeństwa na granicach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie