Przegląd wydarzeń tygodnia: Prezydent Andrzej Duda nie podpisał zgody na zmianę ambasadora przy NATO

Jerzy Biernacki
26.05.2024

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych pozytywnie zaopiniowała kandydaturę Jacka Najdera na stanowisko ambasadora RP przy NATO. Prezydent Andrzej Duda oświadczył jednak, że nie podpisze zgody na zmianę ambasadora, argumentując to tym, że nikt się z nim w tej sprawie nie konsultował, co jest naruszeniem obowiązującej procedury.

Poważny zgrzyt dyplomatyczny

Jacek Najder, który pełnił już funkcję stałego przedstawiciela RP przy NATO w latach 2011-2016, miałby zastąpić obecnego ambasadora, Tomasza Szatkowskiego.

Rzecznik MSZ, Paweł Wroński, ocenił, że Najder jest doskonale przygotowany do tej roli, a jego doświadczenie może usprawnić proces przygotowań do nadchodzącego szczytu NATO. Środowisko prezydenta wyraża jednak obawy co do tej zmiany.

Prezydent Duda podkreślił, że decyzja o wymianie ambasadora jest dla niego bezprecedensowa i zaskakująca, zwłaszcza w kontekście zbliżającego się lipcowego szczytu NATO. Dodał, że nie przedstawiono żadnych zarzutów ani zastrzeżeń wobec dotychczasowej pracy Szatkowskiego.

Prezydent Duda zaznaczył, że zgodnie z dotychczasowymi zasadami, to on powinien zaopiniować kandydaturę nowego ambasadora, ponieważ stosunki z NATO są domeną zwierzchnika Sił Zbrojnych.

Przegląd wydarzeń tygodnia 20.05.-26.05.2024

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie