Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak złożyła rezygnację z funkcji szefowej Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA), a premier Donald Tusk przyjął jej dymisję. Od 21 lutego obowiązki szefa CBA pełni Tomasz Strzelczyk.
Kulisy dymisji
Rezygnacja Kwiatkowskiej-Gurdak to skutek jej przesłuchania przed sejmową komisję śledczą ds. Pegasusa. Jej wystąpienie miało zostać negatywnie odebrane zarówno przez członków komisji, jak i Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.
Agnieszka Kwiatkowska-Gurdak pełniła obowiązki szefa CBA od grudnia 2023 roku, a oficjalnie objęła stanowisko w marcu 2024 roku. Wcześniej pracowała w Centralnym Biurze Śledczym Policji oraz w pionie operacyjno-śledczym CBA.
Likwidacja CBA coraz bliżej?
Dymisja Kwiatkowskiej-Gurdak może wpisywać się w plany rządu dotyczące likwidacji CBA. Obecna koalicja rządząca zapisała to w umowie koalicyjnej, a projekt ustawy w tej sprawie jest w przygotowaniu.
Zakłada on, że część kompetencji CBA przejmie nowo utworzone Centralne Biuro Zwalczania Korupcji w policji, a także Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Krajowa Administracja Skarbowa. Początkowo planowano, że CBA przestanie istnieć od stycznia 2025 roku, ale obecnie mówi się o 1 lipca.
Przegląd wydarzeń tygodnia: 17.02.-23.02.2025