Raty kredytów idą w górę. Kolejna podwyżka stóp procentowych

Andrzej Winnicki
11.12.2021

Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,5 procent. To trzecia podwyżka w ciągu ostatnich trzech miesięcy i prawdopodobnie nie ostatnia. Dla kredytobiorców oznacza podniesie miesięcznych rat kredytów.

Trzecia podwyżka tej jesieni

Taki scenariusz nie jest zaskoczeniem dla ekonomistów. Rada Polityki Pieniężnej – przy rekordowej inflacji w listopadzie na poziomie 7,7 procent – podniosła stopy o 0,5 procent. To trzecia podwyżka tej jesieni. W październiku główna stawka została podniesiona z rekordowo niskiej 0,1 procent do 0,5 procent a w listopadzie o kolejnych 0,75 procent do 1,25 procent. Obecne poziomy stóp w Polsce są najwyższe od lutego 2015 r..

Wyższe raty kredytów

         Podniesienie stóp procentowych będzie oznaczało wyższe raty dla Polaków, którzy mają kredyt w złotówkach. Przeciętna rodzina, która zaciągnęła kredyt mieszkaniowy w wysokości 300 tysięcy złotych na 25 lat (marża 2,6 proc.) co miesiąc zapłaci więcej o prawie 100 złotych. Przy kredycie na pół miliona złotych będzie to już 150 złotych.

            Prezes Rady Polityki Pieniężnej Adam Glapiński nie wyklucza kolejnych podwyżek stóp procentowych, by obniżać inflację w średnim okresie do 2023 roku. Decyzję uzależnia m. in. od sytuacji na światowych rynkach a także  poziomu inflacji w naszym kraju. Ta w listopadzie osiągnęła rekordowe 7,7 procent, co jest najwyższym wynikiem od 2000 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.