Rekordowa inflacja w październiku 2021r.

Mariusz Siwko
01.11.2021

Inflacja bije w Polsce kolejne rekordy. Jak poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkich wyliczeniach, w październiku wyniosła aż 6,8 proc. w skali kraju. We wrześniu wskaźnik ten wynosił 5,9 proc.

Inflacja najwyższa od maja 2001 roku

Ekonomiści prognozowali inflację w październiku 2021 roku na poziomie 6,4 proc., zatem dane, które podał GUS są sporym zaskoczeniem. Średni wzrost cen jest najwyższy od maja 2001 roku, kiedy wyniósł 6,9 proc.. Według Głównego Urzędu Statystycznego za tak znaczący skok inflacji odpowiada przede wszystkim wzrost cen paliwa dla gospodarstw domowych. W ciągu miesiąca podrożało ono o 3,1 proc., podobnie jak energia elektryczna.

Co zrobi Rada Polityki Pieniężnej? 

Ekonomiści czekają teraz na ruch ze strony Rady Polityki Pieniężnej. Skokowy wzrost inflacji spowoduje najprawdopodobniej podniesienie stóp procentowych i to już w listopadzie tego roku. Ostatni raz Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła stopy na początku października 2021 roku, z 0,1 do 0,5 procent. Według prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, miało to nie tyle obniżyć, co powstrzymać wzrost cen w kolejnych miesiącach.

Prognozy na przyszłość

Według części analityków inflacja będzie jeszcze rosła i w grudniu 2021 roku może wynieść nawet rekordowe 7 proc., co jest fatalną informacją dla polskich rodzin i przedsiębiorców. Najmocniej będą rosły ceny energii i produktów spożywczych, takich jak pieczywo oraz produkty mleczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.