Rekordowo mało Polaków szuka pracy

Andrzej Winnicki
26.11.2022

Stopa bezrobocia w Polsce w październiku utrzymała się na poziomie 5,1 procent – podał Główny Urząd Statystyczny. To wynik identyczny z tym we wrześniu, jednak uwagę zwraca coś innego. Znacząco zmalała liczba zarejestrowanych bezrobotnych, która jest na najniższym poziomie od 32 lat. Tak dobre dane mogą być jednak ciszą przed burzą.

Kto chce pracować, ten nie ma z tym problemu

Stopa bezrobocia podana przez Główny Urząd Statystyczny i tak jest o wiele wyższa od tej, jaką raportuje Eurostat (wynika to z odmiennej metodologii liczenia). Według tej drugiej instytucji bez pracy w Polsce jest zaledwie 2,6 proc. osób w wieku produkcyjnym – to drugi najlepszy wynik w Unii Europejskiej. Wyprzedzają nas tylko Czesi.

Tym, co najmocniej przykuło uwagę analityków, jest natomiast najniższa od ponad 30 lat liczba osób zarejestrowanych w pośredniakach. W październiku zmalała ona z nieco ponad 810 tys. bezrobotnych do 796 tys.

Świetna sytuacja na rynku pracy (oczywiście nie dla pracodawców) może się jednak nie utrzymać w obliczu spowolnienia gospodarczego. Co prawda większość badanych firm nie deklaruje zwolnień, ale też wyraźnie spada liczba przedsiębiorstw planujących utworzenie nowych miejsc pracy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.