Rosyjskie wojsko wycofuje się z Chersonia

Krzysztof Jagielski
11.11.2022

Jeśli ta informacja się potwierdzi, to będziemy mogli mówić o istotnym przełomie w wojnie na Ukrainie. Według doniesień BBC zapadła decyzja o wycofaniu się Rosjan z okupowanego od marca Chersonia. To kluczowe miasto na froncie walk, które Ukraińcy od wielu tygodni próbują odbić. Wszystko wskazuje na to, że z pozytywnym dla naszych sąsiadów skutkiem.

Decyzja samego ministra obrony

Zgodę na wycofanie rosyjskich wojsk z Chersonia miał wydać sam minister obrony Siergiej Szojgu. Decyzja ta ma być podyktowana trudnym położeniem, w jakim znaleźli się Rosjanie. Głównodowodzący sił rosyjskich na Ukrainie, Siergiej Surowikin, miał – według BBC – rekomendować odwrót z uwagi na brak możliwości dalszego zaopatrywania miasta i okolicznych miejscowości.

Rosjanie mają się wycofać na lewy brzeg rzeki Dniepr, gdzie chcą zorganizować i umocnić swoją obronę.

Tymczasem ukraińska armia pozostaje w ofensywie, sukcesywnie odbijając kolejne tereny na południowym wschodzie kraju. Władze Ukrainy sceptycznie odnoszą się do informacji na temat rzekomego odwrotu Rosjan. Twierdzą, że okupacja Chersonia zakończy się dopiero w momencie, gdy w mieście nie będą już powiewać rosyjskie flagi.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.