Rząd wprowadza tarczę antyinflacyjną 2.0

Andrzej Winnicki
14.01.2022

Rząd wprowadza drugą tarczę antyinflacyjną. Od 1 lutego do końca lipca 2022r. gaz, benzyna a także żywność mają mieć obniżony podatek VAT, co ma przełożyć się na obniżenie cen produktów w sklepach a także paliw na stacjach benzynowych.  W grudniu 2021r. inflacja wyniosła 8,6 proc.

Jedzenie ma być tańsze

Zgodnie z zapisami tarczy antyinflacyjnej, podatek VAT na żywność ma spaść do zera. Chodzi przede wszystkim o produkty mleczne, zbożowe, warzywa i owoce a także ryby i mięso oraz ich przetwory. Wszystkie one do tej pory były objęte stawką VAT w wysokości 5 proc.. Według szefa rządu Mateusza Morawieckiego dzięki obniżce podatku przeciętna czteroosobowa rodzina zaoszczędzi 53 zł miesięcznie.

VAT na gaz do zera

Tarcza antyinflacyjna 2.0 zakłada również obniżkę VAT na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., na gaz do zera a w przypadku energii elektrycznej podatek zostanie utrzymany na tym samym, 5- procentowym poziomie aż do końca lipca 2022r.

Ponadto rząd planuje zwolnić z podatku VAT nawozy, których cena w ostatnim roku poszybowała w górę o kilkadziesiąt procent. Przepisy o tarczy antyinflacyjne przyjął Sejm i po akceptacji Senatu oraz prezydenta, mają wejść w życie 1 lutego. Ich łączny koszt jest szacowany na 15-20 mld zł.

Rekordowa inflacja

Inflacja bije w Polsce kolejne rekordy i jest najwyższa od 21 lat. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, w grudniu 2021r. wyniosła aż 8,6 proc. w skali kraju, przebijając prognozy analityków. W listopadzie wskaźnik inflacji wynosił 7,8 procent. Według prognoz ekonomistów w najbliższych miesiącach musimy spodziewać się kolejnych, nawet dwucyfrowych wzrostów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.