Sejm przegłosował wyższe mandaty dla kierowców

Andrzej Winnicki
03.11.2021

Kierowcy będą płacić wyższe mandaty za wykroczenia drogowe. Sejm przegłosował w piątek 29 października 2021 roku zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Od 1 stycznia 2022 roku stawki pójdą znacząco w górę i trudniej będzie pozbyć się punktów karnych.

Mandaty z 500 do 5 tys. zł

Rząd od dawna obiecywał bezwględną walkę z piratami drogowymi. Teraz zmiany wreszcie udaje się wprowadzić do porządku prawnego, co ciekawe, również głosami opozycji parlamentarnej. Sejm przegłosował nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym z 1997 roku a nowe stawki zaczną obowiązywać już w styczniu.  

Za wykroczenia na drodze kierowca będzie mógł dostać nawet 5 tysięcy złotych mandatu. I tak na przykład za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 30km/h pirat drogowy dostanie 800 zł kary, za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu 1000 złotych a za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach – 1500 złotych. Dodatkowo sąd będzie mógł nałożyć grzywnę do 30 tysięcy złotych, jeśli właściciel pojazdu nie będzie chciał podać, kto siedział za kierownicą jego auta w momencie wykroczenia drogowego.

Nowe przepisy będą dotyczyły także punktów karnych. Od 1 stycznia konto kierowcy będzie zerowało się nie po roku, jak dotychczas lecz dopiero po dwóch latach.

Ma być bezpieczniej 

Wyższe mandaty dla kierowców mają zmobilizować do bezpiecznej jazdy. Polska jest europejskim liderem jeśli chodzi o liczbę wypadków drogowych. Według danych Komendy Głównej Policji w ubiegłym roku było ich 23 540, zginęło 2491 osób a 26463 zostało rannych. Najwięcej wypadków odnotowano od lipca do września a większość, bo niemal 70 proc. miała miejsce w obszarze zabudowanym.

Nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym musi jeszcze przegłosować Senat i później będzie już czekać tylko na podpis prezydenta.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.